ایران می‌تواند به عنوان یک قطب مستقل در جهان چندقطبی عمل کند

ایران می‌تواند به عنوان یک قطب مستقل در جهان چندقطبی عمل کند
بازدید 113 زمان 2017/05/23 کد خبر 7128

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «لئونید ساوین» تحلیلگر مسائل ژئوپلیتیک و مدیر مسئول اندیشکده کاتهون روسیه در رابطه …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «لئونید ساوین» تحلیلگر مسائل ژئوپلیتیک و مدیر مسئول اندیشکده کاتهون روسیه در رابطه اهمیت ایران در نظریه‌های نواوراسیاگرایی گفت: امروز جایگاه مهمی در رویکرد نواوراسیاگرایی دارد، چراکه این کشور یک قطب مستقل اعمال نفوذ و تاثیر در منطقه است، یعنی ایران در جهان چندقطبی می‌تواند یکی از قطب‌ها مانند روسیه و چین باشد؛ این مورد در اندیشه‌های نواوراسیاگرایی روسیه مؤثر بوده است. در واقع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نظرات نواوراسیاگرایان درباره ایران که ۱۰ سال پیش گفته بودند را امروز عملیاتی کرده است.
ایران می‌تواند به عنوان یک قطب مستقل در جهان چندقطبی عمل کند

ساوین در پاسخ به اینکه موضع نواوراسیاگرایان در رابطه با حضور مجدد ایالات متحده آمریکا در منطقه آسیای مرکزی در چارچوب قراردادهای نظامی چیست؟ خاطرنشان کرد: ما اصلاً از حضور آمریکا در منطقه آسیای مرکزی خوشمان نمی‌آید و با آن مقابله می‌کنیم. برای نمونه مسکو تلاش کرد تا پایگاه نظامی آمریکا در قرقیزستان (ماناس) کاملاً برچیده شود که این اتفاق هم افتاد و پس از آن بیشکک به نوعی وارد اتحادیه اوراسیاگرایی شد.

وی افزود: در حال حاضر رویکرد سیاسی کشورهایی مانند ازبکستان نیز به سمت روسیه است؛ چراکه بسیاری ازبک‌ها در فدراسیون روسیه مشغول به کار هستند، این وضعیت در رابطه با تاجیکستان هم وجود دارد. بنابراین مسکو از ابزار فشار لازم بر این کشورها برخوردار است.

تحلیلگر مسائل ژئوپلیتیک با توجه به مواضع ترکمنستان، ادامه داد: عشق آباد حاضر نیست وارد اتحادیه‌های نظامی مختلف شود، زیرا در این کشور رویکردها هم به سمت آمریکا و هم به سمت روسیه وجود دارد. با این حال ترکمنی‌ها اخیراً درخواست‌هایی از روسیه برای حل مسائل منطقه و مشکلات مربوط به افغانستان داشتند.

ساوین در پایان تصریح کرد: تمامی موارد گفته شده نشان می‌دهد که مسکو از توانایی حل مسائل منطقه برخوردار و یکی از کلیدی‌ترین کشورها برای حل مشکلات مربوط به کشور افغانستان است و برگزاری مذاکرات صلح افغانستان در مسکو این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.

لئونید ساوین مدیر مسئول مجله اوراسیایی روسیه است. وی از نواوراسیاگرایان و پرکارترین‌ها در این عرصه می‌باشد و مقالات و کتاب‌های بسیاری نوشته است. ناگفته نماند که در بسیاری از سفرهای الکساندر دوگین به کشورهای خارجی از جمله ایران، ساوین همراه اصلی وی بوده است.  

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه ایران می‌تواند به عنوان یک قطب مستقل در جهان چندقطبی عمل کند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات