آمادگی ۱۳ هزار نیروی ارتش برای زلزله احتمالی در تهران

آمادگی ۱۳ هزار نیروی ارتش برای زلزله احتمالی در تهران
بازدید 96 زمان 2017/05/31 کد خبر 7444

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، امیر شیرزاد علیپور رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش در تشریح وضعیت …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، امیر شیرزاد علیپور رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش در تشریح وضعیت جغرافیایی و حادثه خیز بودن کشور، گفت: ایران دهمین کشور بلاخیز و ششمین کشور زلزله خیز جهان است و حدود ۸۳ درصد خاک کشور در معرض زلزله قرار دارد به طوری که ۷۰ درصد از مساحت کشور در مجاورت گسل‌های فعال قرار دارد. همچنین ۶۰۰ شهر ما روی کمربند زلزله قرار دارند و ۲۴ شهر بزرگ ما از جمله تهران در مناطق پر خطر واقع شده‌اند.

وی افزود: به طور متوسط در کشور هر ماه زلزله‌ای به بزرگی چهار ریشتر و هر سال سه زلزله به بزرگی پنج ریشتر داریم و هر ۱۰ سال هم سوابق نشان داده است که زلزله‌ای به بزرگی هفت ریشتر در کشور خواهیم داشت.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با اشاره به بازدید مقام معظم رهبری در سال ۸۲ از مناطق زلزله دیده بم، ادامه داد: در این بازدید فرمانده معظم کل قوا دولت را مکلف به تشکیل یک سازمان در دولت کرد که مسئولیت مدیریت بحران‌های کشور را به عهده گیرد؛ پس از این دستور، سازمان مدیریت بحران در وزارت کشور تشکیل شد و پس از شکل‌گیری سازمان مدیریت، نیروی زمینی ارتش نسبت به سازماندهی گردان‌های‌ بلیه در این راستا اقدام کرد.

امیر علیپور با بیان اینکه پس از زلزله بم ۸۷ گردان بلایای ارتش هرکدام شامل ۵ گروهان متشکل از سه گروهان امداد و نجات، یک گروهان پشتیبان و یک گروهان تقسیم و تدفین با تعداد نفرات ۴۲۰ نفر تشکیل شد، اضافه کرد: به تدریج با به روز رسانی سازمانی این تشکیلات، گردان‌های غیر سازمانی ۶۲۳ نفره برای مقابله با بلایای طبیعی با همین ساختار نیز تشکیل شد.

وی با بیان اینکه اعضای ستاد بحران نیروی زمینی، معاونین ستاد نزاجا و رئیس آن امیر معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی هستند، گفت: در راستای مصوبه دولت به طور معمول این اعضا طی سال سه یا چهار جلسه برگزار می‌کند.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش یادآور شد: در راستای خدمت رسانی در شرایط بحران دو طرح تهیه شده که طرح مردم‌یاری و زلزله احتمالی در شهر تهران نام دارد. این دو برای کمک به دولت است و با ابلاغ به یگان‌ها در شرایط بحران اجرایی خواهد شد.

امیر علیپور با بیان اینکه دولت ۱۴ کارگروه برای مدیریت بحران تشکیل داده است که نیروهای مسلح در ۹ کارگروه آن عضویت دارند و در جلسات به طور مستمر شرکت می‌کنند، افزود: عملکرد خوب در مدیریت بحران در درجه اول به سازماندهی مناسب برمی‌گردد که با توجه به توضیحات ارائه شده چنین ساختاری در ارتش و نیروهای مسلح وجود دارد.

وی فاکتور بعدی برای مدیریت مناسب بحران را برنامه‌ریزی دانست و گفت: مسئله استفاده از منابع موجود نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که باید به آن توجه کرد که در نیروهای مسلح با وجود اینکه ابزارها، تجهیزات و امکانات دفاعی و نظامی وجود دارد می‌توان از برخی از آنها برای بلایای طبیعی استفاده کرد.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش فاکتورهایی از جمله ارتباطات، ترابری اعم از زمینی و هوایی، بخش مهندسی، درمانی و مدیریت و کنترل نظامی منطقه بحران را از دیگر مواردی خواند که ارتش در مواقع بحران در آن به یاری سایر نهادها می‌آید و افزود: از سوی دیگر بخشی از ارتش با توجه به برخورداری از مهارت‌های تخصصی به ارائه خدمات تخصصی می‌پردازند که ارائه خدمات درمانی از سوی پزشک متخصص، آتش‌نشان و جوشکار و غیره در قالب گردان‌های بلیه صورت می‌پذیرید.

امیر علیپور با اشاره به آموزش‌های داده شده به تیم‌های عملیاتی مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش، افزود: برخی از این آموزش‌ها توسط ستاد مدیریت بحران وزارت کشور و برخی دیگر از دوره‌های تخصصی در یگان‌ها آموزش داده می‌شود.

وی تأکید کرد: وقوع زلزله همواره مخاطرات و پیامدهای فراوان دیگری نیز در کنار خود دارد که یکی از اقدامات ما در این راستا آگاه‌سازی افراد برای مقابله با پیامدهای آن بوده که وقوع پس لرزه‌ها، آتش سوزی  وقوع سیل از جمله این مخاطرات است.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه عمده نیروهای ما سرباز هستند و مهارت این عزیزان برای ما بسیار اهمیت دارد، گفت: برای مقابله با این پیامدها نیاز به تمرینات میدانی است که به همین منظور سال گذشته پنج رزمایش برگزار شد. این رزمایش‌ها فیلم‌برداری شده و با توزیع فیلم آن در یکان‌های سراسر کشور آن را الگویی برای مقابله با بحران‌های احتمالی قلمداد کنند.

امیر علیپور اضافه کرد: در سال ۹۴ با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفت از تعداد ۸۷ گردان بلیات، ۴۴ گردان را بازدید کردیم و با رتبه‌بندی‌هایی که انجام شد از گردان‌ و افراد برتر تقدیر بعمل آمد.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش درباره ارتباطات ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با سایر دستگاه‎‎های اجرایی مسئول در امر بحران کشور، گفت: در این رابطه برخی خلأهای قانونی وجود دارد اما با جلساتی که میان دستگاه‌های مختلف در این مدت برگزار شده نتایجی خوبی حاصل شد و از دل این جلسات چندین رزمایش مشترک نیز بیرون آمد.

وی با بیان اینکه ۸۶ دستگاه در زمینه بحران در شهر تهران وجود دارد که هماهنگی این تعداد از دستگاه‌ها قطعا نیاز به یک مدیریت منسجم دارد، ادامه داد: در پنج سال ابتدایی تشکیل ستاد مدیریت بحران بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی مسئولیت در شهر تهران با سازمان مدیریت بحران شهر تهران به ریاست شهردار بود ولی در حال حاضر مسئولیت دستگاه‎ها بر عهده سازمان هلال احمر است.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با اشاره به امضای چندین تفاهم‌نامه میان ارتش و سازمان هلال احمر، گفت: پس از امضای این تفاهم‌نامه بخشی از نیروهای ما به طور دائمی در مراکز هلال احمر مستقر هستند که این نیروها شامل نیروهای هوانیروز و بالگردهای ما نیز می‌شوند که در هلال احمر مستقر و آماده خدمات‌رسانی هستند.

امیر علیپور با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی ایران در ۹ استان از ۳۱ استان کشور بالگرد در اختیار هلال احمر قرار گذاشته است، افزود: این بالگردها در سوانح جاده‌ای و بلایای طبیعی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به برخی از اقدامات اخیر ستاد متبوع خود در مواقع بحران، یادآور شد: گردان‌های بلیات ما در زلزله ورزقان طی کمتر از دو ساعت در محل حادثه حاضر شدند و امدادرسانی را آغاز کردند؛ همچنین در سیل حاشیه‌ سد کرج و سیل چالوس تعدادی از مفقودشدگان و برخی از جان باختگان را شناسایی و امدادرسانی کردند.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش اضافه کرد: همچنین در زمینه کنترل و پیشگیری با توجه به بالا آمدن آب سد دز نیروهای مسلح و ارتشی بودند که کار تخلیه و آب‌گیری از سد را انجام دادند و در بحث مهار آتش سوزی استان آذربایجان شرقی و استان‎‌های شمالی کشور به سازمان منابع طبیعی کمک ویژه‌ای شد و نیروهای ما در اسرع وقت در جنگل‌ها و مراتع حادثه دیده حاضر شدند و اجازه سرایت آتش به شهرها و روستاهای پیرامون را ندادند.

امیر علیپور امدادرسانی به مردم گرفتار در برف و کولاک بویژه در جاده فیروزکوه و تربت جام را یکی دیگر از اقدامات ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش خواند و گفت: اعزام تیم‌های پزشکی به مناطق محروم نیز  یکی دیگر از اقدامات ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش است.

وی به دو عملیات اخیر زلزله بجنورد و مشهد نیز اشاره کرد و اظهار داشت: نیروهای مسلح در این عملیات اولین یکان‌های حاضر در صحنه بودند و با وجود اینکه طبق قانون باید در پنج روز به یاری دستگاه‌های امداد و نجات بپردازند اما با مجوزی که از سلسله مراتب اخذ شد نیروهای مسلح در آواربرداری، بازگشایی راه‌ها، توزیع مواد غذایی و عادی سازی شرایط منطقه حادثه دیده کمک شایان انجام دادند.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با اشاره به وقوع حادثه پلاسکو در سال گذشته، افزود: در ساعات اولیه حادثه، این مسئله از طریق سلسله مراتب به ما اعلام شد و ما نیز یگان‌هایی که مورد نیاز بود را به منطقه اعزام کردیم. در طرح زلزله احتمالی تهران نیز ما پیش بینی کرده‌ایم که ۱۳ هزار نیرو در سه سطح یگان‌های مقیم مرکز، یکان‌های اطراف تهران و یگان‌های معین، عملیات امداد رسانی را انجام دهند.

امیر علیپور یادآور شد: در طول سال گذشته ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش تعداد ۶۸ مورد عملیات امداد و نجات انجام داده که پراکندگی این عملیات‌ها بسته به مناطق حادثه‌خیر داشته است.

وی تصریح کرد: یکی از موادری که در مواقع بحران مشکل ساز می‌شود این است که کمک‌ها به خوبی تقسیم نشوند و تمرکز و تراکم نیروها در یک نقطه باشد و از بخش‎ها و نقاط دیگر غفلت بشود در حالی که با برنامه‌ریزی صورت گرفته این مسئله در ارتش برنامه‌ریزی شده و یکان‌های ما سطح‌بندی و تقسیم بندی شده‌اند.

رئیس ستاد مدیریت بحران نزاجا توضیح داد: همانطور که عنوان شد یگان‌های ما در سه سطح اصلی دسته بندی شده‌اند که یکگان‌های مقیم در محل حادثه حضور دارند و خود ممکن است در صورت شدت حادثه نیازمند امداد اولیه باشند؛ یگان‎های اطراف نیز یکان‌هایی هستند که ظرف سه ساعت باید خود را به محل حادثه برسانند و یگان‌های معین نیز با تجهیزات و امکانات بالا در مدت ۲۴ ساعت خود را به محل حادثه خواهند رساند. در این میان نیز نیروهای برخی از مراکز آموزش می‌توانند کمک دهنده خوبی برای تخلیه در فرودگاه‌ها و سهولت در بحث ترابری باشند و امور امدادی را به بهترین نحو پیش ببرند.

امیر علیپور در پایان تأکید کرد: برای بهبود امدادرسانی باید از اصول مدیریت ریسک پیروی کرد به گونه‌ای که سایر کشورهای موفق در این زمینه مثل روسیه و ترکیه از آن بهره برده‌اند. همچنین باید برای دو چالش آموزش‌های تخصصی به نیروها با توجه به اینکه عمده نیروهای ما سرباز هستند و موضوع تأمین تجهیزات تخصصی با توجه به دفاعی بودن تجهیزات، ایده‌ای جدید را اجرایی کرد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه آمادگی ۱۳ هزار نیروی ارتش برای زلزله احتمالی در تهران

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات