ماجرای رهگیری هواپیمای نظامی سعودی در آسمان ایران

ماجرای رهگیری هواپیمای نظامی سعودی در آسمان ایران
بازدید 224 زمان 2017/05/31 کد خبر 7527

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل جواد کریمی قدوسی در حاشیه نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: پنج‌شنبه گذشته یک …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل جواد کریمی قدوسی در حاشیه نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: پنج‌شنبه گذشته یک هواپیمای نظامی سعودی با ذخیره سوخت بالا ضمن نقض حریم هوایی ایران از فرودگاه دمام به مقصد قرقیزستان پرواز می‌کند . در این هواپیما فرماندهان نظامی سعودی برای جلسه‌ای با مقامات آمریکایی در خصوص داعش حضور داشتند.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: مراقبت هوایی فرودگاه یزد هواپیمای سعودی را رصد می کند و پس از آن از فرودگاه تهران استعلام می‌گیرد که اجازه پرواز در حریم هوایی ایران را دارد یا خیر؛ که پس از آن مشخص می‌شود هواپیمای سعودی اجازه پرواز در حریم هوایی را ندارد. بلافاصله بنابه دستور پدافند هوایی ، هواپیماهای جنگنده برای اسکورت این هواپیما پرواز می‌کند.
وی در ادامه افزود: بنابه دستور پدافند ایران ، هواپیمای نظامی سعودی باید در فرودگاه شیراز فرود می آمد اما آنها مدعی شدند که به دلیل حجم ذخیره سوخت از لحاظ فنی توانایی فرود ندارد.  پس از این اتفاقات با آقای ظریف تماس برقرار می شود  و با نظر وزارت امور خارجه این هواپیما در نهایت به  فرودگاه دمام عربستان بازمی گردد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: هواپیمای سعودی پس از بازگشت به فرودگاه دمام و به فاصله نیم ساعت بعد، از طریق خاک پاکستان و افغانستان راهی قرقیزستان می شود تا جلسه نظامی مقامات نظامی عربستان با آمریکایی ها درباره آسیای میانه برگزار شود.
وی تاکید کرد: سیستم پدافندی و امنیتی کشورمان باید پیگیر نحوه ورود هواپیمای سعودی به آسمان به ایران و نقض حریم هوایی کشورمان می شد. ما پیگیر این هستیم که چرا آقای ظریف تاکید کرده است که هواپیمای سعودی به مبداء بازگردد.
کریمی قدوسی تشریح کرد: وزارت امورخارجه برای مسائل سیاسی و دیپلماتیک در موضوع هواپیمای سعودی ورود کرده است. دستگاه دیپلماسی پس از ماجرای فروداجباری هواپیمای ایساف نسبت به عملکرد سیستم پدافندی معترض شده بود و خواهان استعلام از وزارت امورخارجه شده بود. سیستم هواپیمایی کشوری زیرنظر دولت از طریق فرودگاه مهرآبادتهران دستور بازگشت هواپیمای سعودی صادر شد و سیستم پدافندی کشور در موضوع ورود پیدا نکرد.
وی ضمن تاکید بر لزوم هوشیاری سیستم های اطلاعاتی و امنیتی ایران گفت: متاسفانه نقض حریم هوایی و دریایی ایران در خلیج فارس پس از انتخابات ریاست جمهوری بیش از ده برابر افزایش یافته است. برخی در شورای همکاری های خلیج فارس گمان می کنند که باتوجه به وضعیت منطقه می توانند امنیت ایران را تهدید کنند و تمامیت ارضی کشورمان را مورد تعرض قرار دهند.
این نماینده مجلس دهم گفت: سوال اساسی ما اینجاست که چرا در مورد نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای سعودی ، پدافند ورود پیدا نکرده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص ادعای مطرح شده از سوی یکی از افراد عضو جبهه پایداری پیرامون توافق وزیر امور خارجه و آمریکا برای تحویل سردار سلیمانی به آمریکایی‌ها، گفت: بنده سخنان منصوب به آقای نبویان را نشنیده ام .
وی در ادامه گفت: هیچ کس در دولت قدرت تحویل دادن سردار سلیمانی را ندارد . منطق خبری که منتشر شده را نمی دانم ، قبول ندارم و گمان نمی کنم که صحیح باشد. اگر چنین سخنی صحیح بود ، امروز آقای ظریف سرجایش نبود.
کریمی قدوسی گفت:  فکر نمی کنم وزیرخارجه ای در جمهوری اسلامی جرات چنین کارهایی را داشته باشد.
وی در ادامه تاکید کرد: آنچه که تاکنون بیان داشته ام همیشه مستند بوده است و آنچه که در مورد جاسوسی یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای نیز مطرح کرده بودم نیز در دادگاه درحال بررسی است.
منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه ماجرای رهگیری هواپیمای نظامی سعودی در آسمان ایران

آخرین اخبار و مقالات