عضو کمیسیون امنیت ملی: در بحران قطر، ایران باید نقش آشتی ساز را داشته باشد/ لزوم فعال کردن رابطه ترانزيتی و اقتصادي ایران با قطر

عضو کمیسیون امنیت ملی: در بحران قطر، ایران باید نقش آشتی ساز را داشته باشد/ لزوم فعال کردن رابطه ترانزيتی و اقتصادي ایران با قطر
بازدید 105 زمان 2017/06/07 کد خبر 7696

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، حشمت اله فلاحت پيشه عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، حشمت اله فلاحت پيشه عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به قطع ارتباط برخي از كشورهاي عربي منطقه با قطر گفت: نوع حضوري كه امير قطر درديدار با ترامپ داشت نشان دادكه وي از شرایط و رفتار عربستان و اختلافات ایجاد شده ناراضي است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران ادامه داد: عربستان و قطر دو رقيب در حوزه سرمايه گذاري خارجي و صنعت نفت و ترانزيت هستند. ضمن اينكه قطري ها با مجتمع عظيم دانشگاهي كه درست كرده‌اند خودشان را نماينده علوم نوين در دنياي عرب مي دانند و جوانان عرب را در آنجا جذب مي كنند و مدارك دانشگاه‌هاي برتر دنيا را به آنها مي دهند و اين در مقابل مدارس علوم ديني است كه عربستاني‌ها در دانشگاه‌های خود تعاليم علوم سلفي مي دهند قرار دارد.

این نماینده اصول‌گرای مجلس خاطر نشان کرد: در حوزه رسانه اي نيز قطري ها موفق تر از عربستان عمل كردند و هرچند انتقاداتي به عملكرد الجزيره وارد است ولي اين رسانه سعي كرد از جرياناتي كه جريانات دموكراسي خواهانه در منطقه است حمايت كند و به همان ميزان نيز بِه جرياناتي كه در درون قلمرو استراتژيك ارتجاعي نقش مخالف را بازي مي كردند نزديك شد.

وی در مورد رفتار ايران در شرايط فعلي گفت: شكل گيري هرگونه خطوط گسل در منطقه بحراني خاورميانه به ضرر كشورهاي اين حوزه تمام مي شود و ايران نيز بايد نقش ثابت ساز و آشتي ساز را داشته باشد و در عين حال بايد از هرگونه سياست محاصره اي زميني ،دريائي و…مقابله كند و مناسباتي را در زمينه ترانزيتي و اقتصادي و حمل و نقل با كشور قطر ايجاد كند تا مردم قطر بدانند در شرايط سخت ايراني ها در كنار آنها خواهند بود.

اين عضو كميسيون امنيت ملي در مورد اينكه اين شرايط تا چه زماني ادامه دارد بيان كرد: معمولا دو مكانيزم براي رفع اختلافات بين قطر و عربستان وجود داشته است و از سال ٩٢ميلادي كه اين اختلافات عمده شد اين مكانيزم ها نيز مطرح بود كه يكي مكانيزم درون خود دنياي عرب است كه معمولا اينها براي حل اختلاف به ميدان مي آيند ونقش ميانجي گرايانه را إيفا مي كنند و ديگر مكانيزم فراتر از راهبردهلي منطقه همانند آمريكاست.

وي ادامه داد: البته واقعيتي كه وجود دارد اين است كه در حال حاضر ترامپ كه در آمريكا إعلام كرده است رفع مشكل مي كند. این رفع مشکل قطعا از طریق سرمايه گذاري براي جذب سرمايه هاي عربستان و قطر است. او سعي مي كند باج خواهانه موضوع را حل كند و اين به ضرر قطر خواهد. اميدواريم قطري ها اين بار راهكار مستقل تري را در نظر بگيرند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه عضو کمیسیون امنیت ملی: در بحران قطر، ایران باید نقش آشتی ساز را داشته باشد/ لزوم فعال کردن رابطه ترانزيتی و اقتصادي ایران با قطر

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات