ایران مازاد ذخایر آب سنگین خود را خارج می کند

ایران مازاد ذخایر آب سنگین خود را خارج می کند
بازدید 98 زمان 2017/06/07 کد خبر 7720

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، چند تن از مقامات «آژانس بین المللی انرژی اتمی» (IAEA) اعلام کردند که …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، چند تن از مقامات «آژانس بین المللی انرژی اتمی» (IAEA) اعلام کردند که تهران به این آژانس اطلاع داده است که به منظور اجتناب از نقضِ محدودیت تعیین شده بر میزان ذخایر آب سنگین خود طبق توافق برجام- منعقده میان ایران و شش قدرت جهانی- تهران  ۲۰ تُن از ذخایر مازاد آب سنگین خود را به خارج از کشور ارسال می کند.

گفتنی است که طبق توافق برجام (۲۰۱۵)، تهران می تواند حداکثر ۱۳۰ تن آب سنگین ذخیره نماید. از ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون میزان ذخایر آب سنگین ایران دوبار از حد تعیین شده فراتر رفته است.

اما طبق برجام، ایران ملزم است ذخایر مازاد آب سنگین خود را به یک خریدار خارجی بفروشد. آمریکا و متحدان آن پذیرفته اند که این ذخیره مازاد به کشور عمان منتقل شود تا در آنجا به یک خریدار خارجی فروخته شود.

یکی از مقامات حاضر در نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت که «۲۰ تن از ذخایر آب سنگین ایران به خارج از این کشور منتقل خواهد شد».

سه تن از مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی- که خواستند نامشان فاش نشود- بدون ذکر زمان، مکان و یا حتی خریدار محموله آب سنگین ایران، اعلام کردند که روند ارسال این محموله به زودی آغاز خواهد شد.

شایان ذکر است که در گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی پیرامون فعالیت هسته ای ایران که در روز جمعه انتشار یافت، آمده است که میزان ذخایر آب سنگین تهران به ۱۲۸.۲ تن رسیده است.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه ایران مازاد ذخایر آب سنگین خود را خارج می کند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات