لاوروف: مسکو و تهران درباره حل تنش‌های مربوط به قطر هم‌نظرند

لاوروف: مسکو و تهران درباره حل تنش‌های مربوط به قطر هم‌نظرند
بازدید 111 زمان 2017/06/10 کد خبر 7813

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، بعد از دیدار با محمد جواد ظریف، همتای …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، بعد از دیدار با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش بر مواضع مشترک دو کشور در حل و فصل تنش‌های ایجاد شده میان کشورهای عربی و قطر تأکید کرد. 

لاوروف و ظریف روز جمعه در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در آستانه، پایتخت قزاقستان دیدار و درباره مسائل قطر و بحران سوریه گفت‌وگو کردند. 

دیپلمات ارشد روسیه در جمع خبرنگاران گفت: «ما با ظریف درباره پیشرفت‌های حل مسئله سوریه و اینکه مسئله قطر چگونه می‌تواند بر تلاش‌های مشترک ما اثر بگذارد، رایزنی کردیم.»

لاوروف اضافه کرد: «رئیس‌جمهور ما، پوتین و نمایندگان ما گفتند که این بحران (مربوط به قطر) بایستی در میز مذاکره حل شود ب نحوی که بتوان نگرانی‌ها را با مذاکره رفع کرد. ایران هم همین موضع را دارد.»

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با متهم کردن قطر به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده‌اند. همسایگان عرب قطر، مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را هم به روی قطر بسته‌اند.

این تنش‌های بی‌سابقه بعد از آن بروز کرد که خبرگزاری رسمی قطر در اظهاراتی منتسب به امیر قطر ایران را «قدرتی بزرگ و ضامن ثبات در منطقه» خواند. قطری‌ها اعلام کردند که خبرگزاری این کشور هک شده بود. 

ایران اعلام کرده افزایش تنش در روابط میان دولت‌های همجوار، در شرایطی که منطقه و جهان همچنان از تبعات گسترده بحران تروریسم و افراط گرایی و تداوم اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی رنج می‌برد را به سود هیچیک از دولت‌ها و ملت‌های منطقه نمی‌داند.

جمهوری اسلامی ایران همچنین از همه همسایگان درگیر در اختلافات جاری در جنوب خلیج فارس خواسته با عبرت آموزی از تجارب تلخ منطقه، دوری از احساسات و رجوع به عقلانیت و تدبیر، ضمن حداکثر خویشتنداری، در جهت کاهش تنش و بازگشت به آرامش حرکت کنند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه لاوروف: مسکو و تهران درباره حل تنش‌های مربوط به قطر هم‌نظرند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات