موافقت سنای آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان سعودی

موافقت سنای آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان سعودی
بازدید 570 زمان 2017/06/14 کد خبر 7982

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، طی یک رای گیری در سنای آمریکا با ۵۳ رای موافق راه برای …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، طی یک رای گیری در سنای آمریکا با ۵۳ رای موافق راه برای نهایی شدن فروش مهمات هدایت شونده به عربستان سعودی هموار شد.

این مهمات در واقع بخشی از بسته فروش تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری ترامپ به ریاض بود که به گفته دولت آمریکا می‌تواند همزمان با بهبود ظرفیت‌های نظامی با این متحد خود در آمریکا ایجاد شغل کند.

اما مخالفان این توافق تحت رهبری سناتور رند پول، به شدت از نقش ریاض در جنگ یمن و وضعیت حقوق بشری این پادشاهی انتقاد می‌کند.

این مخالفان ابراز نگرانی می‌کنند که این تسلیحات ممکن است در درگیری علیه غیرنظامیان یمنی مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال رای گیری اخیر با اختلاف تقریبا ۲۰ رای توانست مانع تراشی مخالفان در مسیر این فروش تسلیحاتی را بی‌اثر کند.

پول در بخشی از اظهارات خود در انتقاد از تایید فروش این تسلیحات به عربستان ضمن ابراز شرمندگی تاکید کرد: عربستان سعودی متحد قابل اعتماد نیست. با این حال در آن سوی این نزاع سیاسی حامیان فروش این تسلیحات می‌گویند آمریکا نمی‌تواند نیاز متحدان خود به سلاح در خاورمیانه برای مبارزه با گروه تروریستی داعش و مقابله با ایران را نادیده بگیرد.

یک مسؤول در کنگره آمریکا اعلام کرد، دولت ترامپ به کنگره ابلاغ کرد که به زودی تحویل سلاح‌های با دقت بالا را به عربستان براساس توافق سال ۲۰۱۵ شروع می‌کند.

بن کاردین، بزرگترین عضو دموکرات در کمیته روابط خارجه مجلس سنا اظهار داشت: اخیرا دولت به کنگره آغاز تحویل سلاح فروخته شده به عربستان را براساس توافق سال ۲۰۱۵ ابلاغ کرده بود.

وی افزود: تصمیم ترامپ دلیلی دیگر برای مجلس سنا در مخالفت با قرارداد جدید است.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه موافقت سنای آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان سعودی

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات