جابجایی قدرت در”پادشاهی موروثی”سعودی

جابجایی قدرت در”پادشاهی موروثی”سعودی
بازدید 434 زمان 2017/06/18 کد خبر 8082

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در حال آماده سازی شرایط برای برتخت …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در حال آماده سازی شرایط برای برتخت نشستن پسرش محمد بن سلمان است و به این منظور بخشی از اختیارات محمد بن نایف ولیعهد خود را سلب کرد. 

پادشاه عربستان سعودی اختیار نظارت بر دادستانی را از محمد بن نایف ولیعهد خود سلب کرد. ملک سلمان با صدور فرمانی هیئت تحقیق و دادستانی کل را که تاکنون زیر نظر ولیعهد عربستان اداره می شد از وزارت کشور که در اختیار محمد بن نایف است جدا کرد و هیئت دادستانی کل را زیر نظر دادستان کل تاسیس کرد که مستقیما به پادشاه گزارش خواهد داد. 

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت چنین اقدامی در چارچوب سناریوی ملک سلمان برای به ارث گذاشتن قدرت برای فرزندش محمد، قابل پیش بینی بود. 
عزل و نصب های جدید در مرتجع ترین کشور جهان

به گفته ناظران – هدف از چنین اقدامی ارتباط مستقیم این نهادها با پادشاه سعودی و نزدیکی بیشتر این سازمان به شاه سعودی است .

ملک سلمان بن عبدالعزیز همچنین “عثمان به ناصرالمحرج ” مدیر امنیت عمومی این کشور را برکنار- و سرلشکر “سعود بن عبدالعزیز هلال ” را که پیش از این مدیر پلیس منطقه ریاض بود- به عنوان رئیس جدید آن منصوب کرد .

براساس این گزارش – وی همچنین روسای سازمان هواپیمایی این کشور و رئیس سازمان کل زکات عربستان را برکنار کرد .

پادشاه سعودی در ادامه عزل و نصب های جدید- چهار مشاور جدید از جمله دو تن از خاندان آل شیخ که نسبت آنها به شیخ محمد بن عبدالوهاب بنیانگذار فرقه وهابیت برمی گردد را به عنوان مشاوران جدید خود برگزید .

شایان ذکر است عزل و نصب های جدید پادشاه عربستان سعودی پس از بحران با قطر و قطعی روابط با این کشور صورت می گیرد .

ملک سلمان در ماه آوریل میلادی گذشته نیز دستور عزل و نصب شماری از مقامات این کشور را صادر کرده بود .

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه جابجایی قدرت در”پادشاهی موروثی”سعودی

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات