افت ۳۰ درصدی درآمد ایران با پرداخت روپیه توسط هندی ها/ ایران میدان فرزاد را به ثمن بخس به هندی ها واگذار نمی کند

افت ۳۰ درصدی درآمد ایران با پرداخت روپیه توسط هندی ها/ ایران میدان فرزاد را به ثمن بخس به هندی ها واگذار نمی کند
بازدید 109 زمان 2017/06/20 کد خبر 8164

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، اسدالله قره خانی با اشاره به تهدیدات و اظهارات هند برای گرفتن پروژه …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، اسدالله قره خانی با اشاره به تهدیدات و اظهارات هند برای گرفتن پروژه میدان گازی “فرزاد بی” از ایران، گفت: قرارداد اکتشاف این میدان با هندی ها منعقد شده بود که این اکتشاف به سرانجام رسید و قرارداد بهره برداری از این میدان به هندی ها سپرده نشده است.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران صرفه و صلاح اقتصادی خود را برای انعقاد هر قراردادی در نظر می گیرد، افزود: ایران با خویشتن‌داری فرصت های کافی  را برای تصمیم گیری هندی ها درباره بهره برداری از فرزاد بی فراهم کرد، اما شرایطی که هندی ها پیشنهاد دادند، معقولانه نبود.

تعیین سقف خاصی از خرید نفت برای چهار کشور هند، چین، کره جنوبی و ژاپن

قره خانی ادامه داد: هندی ها مدعی شده اند، که در زمان تحریم ها نفت ایران را خریداری کرده و از این طریق به کشور کمک کرده اند، لذا خواستار دریافت امتیاز ویژه هستند، اما واقعیت چیز دیگری است.

وی یادآور شد: در زمان تحریم ها برای چهار کشور هند، چین، کره جنوبی و ژاپن سقف خاصی تعریف شد، که از این رقم ثابت نمی توانستند بیشتر خرید کنند، لذا این موضوع یک رانت ویژه برای آنها از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا بود.

ضرر ۳۰درصدی ایران از فروش نفت به هند با کاهش ۳۰ درصدی روپیه
قره خانی با بیان اینکه هندی ها در زمان تحریم ها وجه نفت خریداری شده از ایران را پرداخت نکردند، افزود:برای پرداخت وجه مقرر شد که ۵۰ درصد پول ملی هند و ۵۰ درصد دلار داده شود، که روپیه حدود ۳۰ درصد کاهش یافت و در واقع ایران ۳۰درصد زیان دید.

وی ادامه داد:درآمدهای دلاری ایران نیز در زمان تحریم ها بلوکه و در حدود ۸میلیارد دلار پس از برجام به صورت تدریجی ایران پرداخت شد، که بخشی از این پول به صورت اجناس همانند برنج هندی به ایران داده شد.

هندی ها می توانند در فضاهای دیگر برای سرمایه گذاری ورود کنند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه هندی ها اقدامات مذکور را خدمت به ایران می دانند، اظهار کرد:ایران هیچ لزومی نمی بیند که از منافع ملی خود بگذرد  و خلاف قواعد بین المللی میدان فرزاد بی را به ثمن بخس به هندی ها واگذار کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در شرایط برابر اولویت اعطای میادین با هندی ها است، تصریح کرد: زمانی که تفاوت فاحشی بین تقاضاها برای این میدان وجود دارد، ایران براساس منافع ملی خود زیربار درخواست هندی ها نمی رود، البته ایران روابط حسنه خود را با هندی ها حفظ می کند و هندی ها می توانند در فضاهای دیگر برای سرمایه گذاری ورود کنند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه افت ۳۰ درصدی درآمد ایران با پرداخت روپیه توسط هندی ها/ ایران میدان فرزاد را به ثمن بخس به هندی ها واگذار نمی کند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات