FATF بار دیگر به تعلیق محدودیت‌های مالی ایران رای داد

FATF بار دیگر به تعلیق محدودیت‌های مالی ایران رای داد
بازدید 87 زمان 2017/06/24 کد خبر 8256

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، بر اساس تصمیم‌گیری‌های اخیر، گروه بین المللی اقدام مالی (FATF) که اقدامات تنبیهی …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، بر اساس تصمیم‌گیری‌های اخیر، گروه بین المللی اقدام مالی (FATF) که اقدامات تنبیهی علیه ایران را به مدت یک سال متوقف کرده بود، روز جمعه اعلام کرد که با توجه به پایبندی تهران به تعهدات خود، همچنان این محدودیت ها را معلق نگه خواهد داشت.

این گروه در گزارش خود گفته است که  پیشرفت های ایران در ارتباط با اجرای برنامه های نظارت مالی را مورد بحث قرار داده و پیشرفت های ایران را تصدیق می کند.

بر همین اساس با ادامه تعلیق اقدامات مقابله ای این نهاد علیه ایران، بدون قید زمانی موافقت شد که این برگ برنده‌ای برای ایران است.

با این رأی، معدود دولت هایی که تلاش خود را برای ارائه تصویری منفی از کشورمان متمرکز کرده بودند، عملا ناکام شدند.

این نهاد در عین حال در بیانیه خود تاکید کرده است که تا زمان اجرای تمامی اقدامات لازم برای رفع کاستی های شناسایی شده، ایران را به طور دائمی از لیست سیاه خارج نمی کند.

ایران و کره شمالی تنها کشورهایی هستند که در لیست سیاه این نهاد بین المللی قرار دارند.

در بیانیه FATF آمده است این سازمان از تعهد سیاسی سطح بالای ایران برای رفع نقایص استراتژیک خود در بخش مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و تصمیم تهران برای دریافت کمک فنی در جهت اجرای برنامه عملیاتی (Action plan) استقبال می کند.

بیانیه می افزاید: «در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گامهای مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد. این کارگروه همچنان به کنترل و نظارت بر روند پیشرفت در اجرای برنامه عملیاتی ادامه خواهد داد و گامهای بعدی را درنظر خواهد گرفت».

در بخش دیگری از بیانیه کارگروه اقدام مالی آمده است: «ایران در بیانیه عمومی کارگروه اقدام مالی باقی خواهد ماند تا زمانیکه برنامه عملیاتی تکمیل شود. تا زمانی که ایران تدابیر مورد نیاز برای رفع نقایص تعیین شده در برنامه عملیاتی را اجرا می کند، کارگروه اقدام مالی نسبت به خطر تأمین مالی [گروههای] تروریست از جانب ایران (!) و تهدیدی که این مسئله متوجه نظام مالی بین المللی می کند، توجه دارد. از این رو، کارگروه اقدام مالی از اعضای این سازمان می خواهد و تمام حکومتها را ترغیب می کند که در تطابق با توصیه نامه ۱۹ کارگروه اقدام مالی، همچنان به نهادهای مالی خود توصیه نمایند که در روابط تجاری و معاملات با اشخاص عادی و حقوقی از ایران یک سعی و تلاش فزاینده ای را بکار بندند. کارگروه اقدام مالی از ایران می خواهد تا نقایص خود در حوزه پولشویی و تأمین مالی تروریسم را به طور کامل برطرف نماید».

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه FATF بار دیگر به تعلیق محدودیت‌های مالی ایران رای داد

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات