دادگاهی در کانادا به قابل مصادره بودن اموال ایران حکم داد

دادگاهی در کانادا به قابل مصادره بودن اموال ایران حکم داد
بازدید 87 زمان 2017/07/04 کد خبر 8522

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، دادگاه استیناف استان «انتاریو» کانادا احکام صادر شده در دادگاه آمریکایی برای مصادره …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، دادگاه استیناف استان «انتاریو» کانادا احکام صادر شده در دادگاه آمریکایی برای مصادره ۱٫۷ میلیارد دلار از داریی‌های ایران به نفع عده‌ای از شهروندان آمریکا که «قربانیان تروریسم» خوانده شده‌اند، حفظ کرد.
«ویلیام هوریگان»، قاضی دادگاه تجدید نظر در بیانیه‌ای به نیابت از یک هیئت قضایی که به بررسی پرونده ادعاهای شهروندان آمریکایی پرداخته، ایران را به حمایت از تروریسم متهم و از پرداخت غرامت به قربانیان ادعایی آن حمایت کرد. 

دادگاهی در کانادا به قابل مصادره بودن اموال ایران حکم داد

این پرونده مربوط به گروهی از شهروندان آمریکایی است که در اقدامی بی‌سابقه دولت ایران را به بهانه تسلیح، آموزش و حمایت از گروه‌های حماس و حزب‌الله لبنان در کانادا تحت پیگیرد قرار داده‌اند. برخی از این نفرات ادعا کرده‌اند که مستقیماً ربوده، زخمی یا شکنجه شده‌اند و عده‌ای دیگر خانواده‌های مربوط به کسانی هستند که در برخی حوادث ادعایی مرتبط با تروریسم کشته شده‌اند. 

دادگاه‌های آمریکا پیش از این در احکامی جداگانه حکم به پرداخت غرامت به ارزش حدود ۱٫۷ میلیارد دلار به این نفرات از محل دارایی‌های ایران داده بودند، اما آنها با توجه به باقی ماندن دارایی‌های اندکی از ایران در آمریکا، تهران را در کانادا تحت پیگرد قرار داده‌اند تا بتوانند غرامت‌های مورد ادعای خود را از طریق مصادره املاک و حساب‌های بانکی ایران در کانادا دریافت کنند. 

پارلمان کانادا سال ۲۰۱۲ قانونی را به تصویب رساند که به قربانیان تروریسم اجازه می‌دهد دولت‌های خارجی متهم به اقدامات تروریستی را تحت پیگرد قرار داده و از آنها غرامت دریافت کنند. این قانون به شهروندان آمریکایی اجازه می‌دهد بتوانند پولهای ایران را در کانادا مصادره کنند. 

جمهوری اسلامی ایران، همواره ادعاهای دولت‌های غربی درباره حمایت از تروریسم را رد کرده است. این ادعاها در حالی مطرح می‌شوند که دولت‌های عراق و سوریه بارها از تهران به دلیل کمک‌های فعال در مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه تقدیر کرده‌اند. 

پایگاه نشنال‌پست نوشته ایران در برابر شکایت‌های اصلی مطرح شده از خودش دفاع نکرد، اما سال گذشته بعد از صادر شدن چند حکم علیه این کشور به نتایج آنها اعتراض کرد. وکلای ایران احکام صادر شده در دادگاه‌های کانادا را ناقض قوانین بین‌المللی خوانده و استدلال کرده که از پیگرد قضایی در این کشور مصون است.  

دادگاه استیناف انتاریو، اما حکم داد که طبق مفاد قانون سال ۲۰۱۲ کانادا، ایران به عنوان یک کشور از مصونیت قضایی برخوردار نیست و املاک این کشور نیز از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیستند. املاک قابل مصادره، سفارت ایران یا محل سکونت سفیر را شامل نمی‌شوند. 

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه دادگاهی در کانادا به قابل مصادره بودن اموال ایران حکم داد

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات