دامن زدن آمریکا به جریانات تروریستی علیه ایران یک بازی خطرناک است

دامن زدن آمریکا به جریانات تروریستی علیه ایران یک بازی خطرناک است
بازدید 87 زمان 2017/07/10 کد خبر 8682

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، با اشاره به بدعهدی‌هــــای مکرر …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، با اشاره به بدعهدی‌هــــای مکرر آمریکا در ماجـرای برجام و تصویب تحریم‌های جدیـــد غیر هسته‌ای علیه کشورمان، گفت: نفس استقرار و تصویب هر تحریمی علیه ایران، ضد حقوق بشر، ضد حقوق یک ملت و نقض قوانین بین‌المللی است.
وی با بیان اینکه  تاکنون چه اقداماتی برای افشای رفتار‌های ضد حقوق بشری آمریکا در عرصه بین‌المللی صورت گرفته است، اظهارکرد: در صحنه جهانی در دفاع از مظلومان دنیا و کسانی که قربانی جنایت‌های مستقیم یا به واسطه آمریکا هستند، این جنایات را سند کرده و با صدای بلند فریاد می‌زنیم.

تصویب مکانیزم «یو پی آر» در سازمان ملل
وی با بیان اینکه همچنین ما قطعنامه‌های بسیار در دفاع از مردمان یمن، سوریه و عراق که آسیب دیدند، امضاء کردیم، گفت: در این زمینه مظلومیت فلسطینی‌ها یک نمونه بازر است؛ در واقع شاهد هستیم که امروز دفاعی که جمهوری اسلامی ایران از مردم فلسطین می‌کند، یکی از با ارزش‌ترین امکانات و اقدامات برای ملت مظلوم فلسطین است که باید بگویم هیچ صدای رسایی دیگری به این شکل نیست.

دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه با تاکید بر اینکه یکی از کار‌های مهم دیگر که توسط جمهوری‌اسلامی صورت گرفت، نقش موثر ما در تصویب مکانیسم «یوپی‌آر» بود، افزود: براساس این مکانیزم برای نخستین بار آمریکایی‌ها را در مقابل دیگر کشور‌ها بر روی صندلی نشانده و کشور‌های دیگر رکورد حقوق‌بشر آن را ارزیابی کردند.

لاریجانی بیان کرد: ۸۰ کشور در سازمان ملل در خصوص آمریکا صحبت کردند و این امر آن قدر برای آن‌ها سنگین بود که در کنگره اعلام کردند، باید از شورای حقوق‌بشر خارج شویم؛ در واقع چه از حقوق‌بشر خارج شوند چه خارج، رکورد حقوق‌بشر آن‌ها در آنجا وجود دارد.

وی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران لنگر دفاع ازمظلومان در دنیا است، گفت: اقدامات ایران در راستای دفاع از حقوق بشر ایران، برای همه اثبات شده است که ما این امر را نیز ادامه خواهیم داد.

آمریکا بزرگترین بانی تروریسم بین‌المللی

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ایران در مقابل دستور ترامپ مبنی بر لغو سفر ایرانیان به امریکا، چه اقدامی می‌تواند داشته باشد، اظهارکرد: این مطلبی که آقای ترامپ دستور دادند، به نظر بسیار احمقانه می‌آید، چون کسانی که که بانی تروریسم هستند و حتی در خود آمریکا و اروپا باعث تلفات و خسارات شدند، هیچ‌کدام از ایران نیستند، بلکه از دوستان خود آمریکا و عربستان هستند که با آن‌ها رقص شمشیر می‌کنند، بنابراین اگر قرار بود آن‌ها را منع کنند، باید این افراد را منع می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که در هیچ یک از کار‌های تروریستی در دنیا یک ایرانی وجود ندارد، گفت: ما فکر و دینمان مخالف این شکل کشتار است، بنابراین این بهانه ترامپ بسیار احقمانه است و همچنین مقابله ما نباید عین مقابله آن‌ها باشد.

دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه بیان کرد: در کشور آمریکا و اروپا نیز بسیاری از مردم فرهیخته وجود دارند که آن‌ها نیز مخالف ترامپ بوده و علاقه دارند به ایران بیایند، بنابراین طبیعتا ما باید بگذاریم آن‌ها به ایران بیایند به طورکلی مقابله ما باید مبارزه با تروریسم به طور جدی باشد و این پاسخ دقیق ما است.

باید ریشه‌های تروریسم در کشور خشکانده شود

لاریجانی با بیان اینکه کمک می‌کنیم تا ریشه‌های تروریسم در کشور و اطراف خود خشکانده شود، افزود: دولت آمریکا امروز وارد یک مسیر خطرناک شده است؛ درواقع دامن زدن به جریانات تروریستی علیه ایران یکی از این اقدامات است که این امر حکایت از آن دارد که آمریکا بزرگترین بانی تروریسم بین‌المللی است.

تحریم‌های ضد حقوق بشر

دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه در ادامه در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه با توجه به اقدام آمریکا در راستای بدعهدی در اجرای برجام و اقدام به وضع تحریم‌های جدید، آیا این اقدام ضد‌حقوق بشری نبوده است، گفت: نفس استقرار و تصویب هر تحریمی، ضد حقوق بشر، ضد حقوق یک ملت و نقض قوانین بین‌المللی است.

وی در ادامه با بیان اینکه بنده از منتقدین این برجام هستم، چراکه برجام عدم توازن دارد، افزود: درست است که در برجام این کشور‌ها به یک توافق رسیدند و روسای ۱+۵ و ایران آن را تایید کردند، ولی از روز نخست، آ‌ن‌ها هیچ‌کدام از تعهدات خود را عمل نکردند.

لاریجانی با اشاره به اینکه در این زمینه ما مسئولیتمان را نقد و آن‌ها نسیه انجام دادند، گفت: به نظر بنده این سند انعطاف بیانی دارد و آن‌ها به راحتی می‌توانند از آن فرار کنند؛ در عین حال تعهدات روشن است، بنابراین چه اروپایی‌ها و چه آمریکایی‌ها کوتاهی کنند، قابل قبول نیست.

دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه با بیان اینکه کشور‌های اروپایی مطرح می‌کنند که اگر شرکت وابسته به اروپا با ایران همکاری کند، از سوی آمریکا تحریم می‌شود، تاکید کرد: باید به آن‌ها گفت که خوب این موضوع به ما چه ارتباطی دارد؛ وقتی برجام را قبول می‌کردید، فکر این امر را نکرده بودید؛ درواقع اگر به این شکل باشد، هر کشوری که تعهد داشته است، ولی به دلیل ضررش انجام ندهد، همه چیز بهم می‌ریزد.

لاریجانی بیان کرد: به نظر بنده اروپایی‌ها به اندازه آمریکایی‌ها در انجام تعهدات خود کوتاهی کردند؛ درواقع انتهای این امر این است که اروپایی‌ها و آمریکا تعهدات خود را انجام نمی‌دهند که این امر قابل قبول نیست.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه دامن زدن آمریکا به جریانات تروریستی علیه ایران یک بازی خطرناک است

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات