برای استفاده از پدافند غیرعامل در شرایط اضطراری باید تدابیری اندیشیده شود

برای استفاده از پدافند غیرعامل در شرایط اضطراری باید تدابیری اندیشیده شود
بازدید 103 زمان 2017/07/10 کد خبر 8694

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، اسدالله قره خانی با اشاره به قرائت گزارش کمیسیون انرژی درباره مشکلات زیرساختی …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، اسدالله قره خانی با اشاره به قرائت گزارش کمیسیون انرژی درباره مشکلات زیرساختی خوزستان در نشست هفته جاری در صحن علنی مجلس، گفت: گزارش کمیسیون انرژی در ابتدا سابقه ی ریز گردها در خوزستان و منشاء ریزگردها در این استان را توضیح می دهد که چند درصد از این ریزگردها منشاء داخلی و چند درصد منشاء خارجی داشته و چه حرکت هایی برای مقابله با آن صورت گرفته  است.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بخشی از گزارش به سازمان های ذی مدخل و پیشرو در این زمینه باز می گردد، افزود: در این گزارش به پیشینه ی اتفاق و قطعی آب، برق و تلفن و اینکه آیا امکان داشت از این اتفاق پیشگیری شود یا خیر مورد بررسی قرار گرفته است.

معرفی دستگاه های قصورکننده

قره خانی با اشاره به اینکه در بخشی از گزارش  دستگاه هایی که درپیدایش این موضوع قصور داشتند، معرفی شدند، ادامه داد: این اتفاق به نوعی به سمت اعتراضات اجتماعی سوق پیدا کرد و در واقع اسباب پیدایش اعتراضات و تنش های اجتماعی را نیز فراهم کرد.

 وی با بیان اینکه برخی پیشنهادها در گزارش کمیسیون انرژی برای جلوگیری از تکرار این اتفاق مطرح شده است، یادآور شد: برخی اقدامات برای مقابله با ریزگردها نیازمند بودجه مشخصی است، چرا که دربرخی  مکان ها ریزگردها تراکم و فراوانی بالایی داشته و سبب شده که با ممزوج شدن با رطوبت منطقه به عنوان هادی عمل کنند.

التقاط رطوبت و ریزگردها سبب از بین بردن عایق شده است

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه التقاط رطوبت و ریزگردها سبب از بین بردن عایق شده است، افزود: با از بین رفتن عایق و عمل کردن به عنوان هادی اتصالاتی در برق ایجاد شد و سبب ایجاد مشکلاتی در پست ها و دکل های برق شد که مشکلات دکل ها سبب ایجاد جرقه و آتش سوزی شد.

وی با بیان اینکه باید با اختصاص بودجه مناسب از برخی تجهیزات  و لوازم با کیفیت مناسب استفاده شود که سبب ایجاد اتصالات نشود، ادامه داد:باید تجهیزات جدیدی از جنس سرامیکی برای تاسیسات آب و برق و تلفن خریداری شود تا مقاومت دستگاه ها در برابر گردو غبار و رطوبت افزایش یابد.

۸۰ درصد ریز گردها منشاء خارجی دارد

قره خانی با اشاره به اینکه برخی اقدامات در حوزه وزارت جهاد کشاورزی است، اظهار کرد:برای جلوگیری از بیان زایی و فرسایش خاک باید بودجه ای به مالچ پاشی و نهال کاری اختصاص یابد و همچنین برای استفاده از پدافند غیرعامل در شرایط اضطراری باید تدابیری اندیشیده شود که اگر چنانچه برق قطع شد به تبع آن آب قطع نشود.

وی با اشاره به وضعیت مسطح شهر اهواز، افزود: این شهر اختلاف ارتفاع ندارد، که از این طریق بتوان بحث فشار آب را تامین کرد، لذا باید حتما منبع هایی در این شهر قرار گیرد، تا به وسیله ی موتور پمپ ها در این منابع آب ذخیره شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ۸۰ درصد ریزگردها منشاء خارجی دارد، تصریح کرد:آبی که به سمت خوزستان در حرکت است باید در توزیع آن سهمیه ی تالاب ها، مزارع زیر کشت، سهمیه ی آب شرب خوزستان و دشت های آن  دیده شود و از قطع آب در بالا دست جلوگیری شود.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه برای استفاده از پدافند غیرعامل در شرایط اضطراری باید تدابیری اندیشیده شود

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات