اجرای رزمایش پرتوی براساس استانداردهای سازمان انرژی اتمی

اجرای رزمایش پرتوی براساس استانداردهای سازمان انرژی اتمی
بازدید 50 زمان 2016/09/29 کد خبر 881

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، حمیدرضا مومنیان پیش از ظهر امروز در حاشیه رزمایش پدافند پرتویی حضرت روح‌الله …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، حمیدرضا مومنیان پیش از ظهر امروز در حاشیه رزمایش پدافند پرتویی حضرت روح‌الله (ره) اظهار داشت: مباحث پدافند غیرعامل در واقع دفاع غیر مسلحانه از منابع انسانی و زیر ساخت‌های حساس و حیاتی هر کشور است و کشور ما در قالب سازمان پدافند غیرعامل، برنامه‌های خوبی را در همه زمینه‌ها به خصوص در حوزه پرتویی برنامه‌ریزی کرده است.
وی افزود: نمایندگی‎های قرارگاه پدافند پرتویی کشور در مراکز استان‌های هسته‌ای به فرماندهی استانداران فعال است و شهرستان کاشان هم به دلیل وجود اهمیت‌های بالا در قالب این رزمایش، مجوز فعالیت اولین قرارگاه پدافند پرتویی شهرستانی در کشور صادر شد‌.
فرماندار کاشان بیان کرد: برنامه‌ریزی‌های این رزمایش از اسفند ماه سال گذشته با پیشنهاد سازمان پدافند غیر عامل کشور شروع شد و این رزمایش با حضور ۱۳۰۰ نفر نیروی عمل کننده و ۲۰۰ نفر نیروی ستادی برنامه‌ریزی شده است که آموزش‌های لازم را در مدت این چند ماه دیده‌اند.
فرمانده قرارگاه تاکتیکی پدافند پرتویی کاشان با اشاره به بزرگ‌ترین سرمایه این رزمایش برای کاشان تصریح کرد: بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که برای کاشان تولید شد، دانش فنی و تخصصی است که برای این شهرستان بومی شد؛ حتی اگر این رزمایش برگزار نمی‌شد، ۹۰ درصد این سرمایه مورد نیاز برای منطقه را کسب کرده بودیم.
وی خاطرنشان کرد: راس ساعت زمانی رزمایش شروع شد و طبق برنامه زمانی همه تیم‌ها وارد عمل شده‌اند؛ رصد و پایش منطقه از جهت آلودگی انجام شد و تیم‌های رفع آلودگی مشغول رفع آلودگی نفرات و خودروهای آلوده هستند همچنین بلافاصله بعد از اعلام خطر، سایت اسکان آماده شده است و بلافاصله بحث جابجایی و اسکان افراد انجام خواهد شد.
مومنیان اذعان داشت: این رزمایش چندین ویژگی برجسته دارد؛ بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر نزدیک بودن رزمایش‌ها به واقعیت، تمام تلاش‌ها بر این است با واقعی‌سازی سناریو و انفجارها، به صورت واقعی یک تمرین برای مقابله با حوادث پرتویی و شیمیایی انجام دهیم‌.
وی عنوان کرد: در حال حاضر ۴۰ نفر ارزیاب در منطقه داریم که تک تک آیتم‌ها را چک می‌کنند و بر اساس گزارش‌هایی که رسیده سطح فعالیت‌ها در حد مطلوبی است؛ امیدواریم تا پایان رزمایش هم فعالیت‌ها به همین شکل پیش برود.
فرماندار کاشان در رابطه با محدودیت‌های ترافیکی موجود در شهرستان کاشان نیز تصریح کرد: محدودیت‌ها ممکن است برای مردم شهرستان زحمت‌هایی را ایجاد کند که تقاضا داریم مردم تحمل داشته باشند تا رزمایش در ساعت مقرر خاتمه یابد و مسیر‌های مسدود بازگشایی شود؛ نیروهای انتظامی و راهنمایی شهرهایی که در مسیر جاده قدیم قرار دارند، در قالب ۹۰ تیم گلوگاه‌ها را کنترل می‌کنند و مردم را به مسیرهای جایگزین هدایت می‌کنند.
وی در پایان گفت: هیچ تهدیدی برای مردم شهر و تاسیسات موجود در منطقه رزمایش وجود ندارد و رزمایش بر اساس استانداردهای سازمان انرژی اتمی و زیر نظر آژانش بین‌المللی انرژی اتمی برگزار می‌شود؛ خود سایت هسته‌ای هم از امنیت بالایی برخوردار است و حتی در شرایط واقعی هم تهدیدی متوجه مردم نخواهد بود.
منبع: فارس

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه اجرای رزمایش پرتوی براساس استانداردهای سازمان انرژی اتمی

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات