تحلیلگر آمریکایی: هجوم آمریکا به عراق در ۲۰۰۳ زمینه‌ساز شکل‌گیری داعش بود

تحلیلگر آمریکایی: هجوم آمریکا به عراق در ۲۰۰۳ زمینه‌ساز شکل‌گیری داعش بود
بازدید 384 زمان 2017/07/15 کد خبر 8826

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «کان هالینان»، نویسنده “فارن پالیسی این فوکس” که یک استاد روزنامه‌نگاری بازنشسته است …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «کان هالینان»، نویسنده “فارن پالیسی این فوکس” که یک استاد روزنامه‌نگاری بازنشسته است در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم به ارائه دیدگاه‌های خود در موضوع جنگ عراق و مبارزه ارتش این کشور با گروه تروریستی داعش پرداخت.

این روزنامه‌نگار درباره آزادسازی موصل و شکست داعش در این منطقه پس از سه سال گفت: این پیروزی از چندین جهت دارای اهمیت است، در ابتدا این موضوع بیانگر افزایش توانمندی ارتش عراق در مبارزه با این گروه تروریستی بود زیرا در ابتدای تسلط بر موصل به‌سرعت موفق به شکست ارتش شده بود. افراط‌گرایی مسئله مهمی است که ریشه آن به عربستان بازمی‌گردد. سؤال کنونی این است که؛ آیا دولت عراق قادر به ارائه یک راه حل سیاسی خواهد بود که اقلیت سنی عراق را نیز شامل شود یا خیر؟

وی درباره ادعاهای آمریکا مبنی بر کمک این کشور به ارتش عراق برای آزادسازی موصل و تلاش واشنگتن برای تمام کردن این پیروزی به‌نفع خود نیز گفت:  آمریکا مسلماً در آزادسازی موصل نقش داشت اما هجوم سال ۲۰۰۳ به عراق بود که زمینه‌ساز شکل‌گیری داعش در عراق شد. چیزی که اکنون شاهد آن هستیم نتیجه مستقیم اقدام بوش در سرنگونی صدام است.

این استاد روزنامه‌نگاری درباره آینده منطقه خاورمیانه و احتمال بازگشت صلح به این منطقه درصورت توافق میان آمریکا و روسیه نیز گفت: داعش شکست بزرگی را متحمل شد. ایدئولوژی داعش وهابیسم است و عربستان به اعمال فشار برای فرقه‌گرایی در منطقه ادامه می‌دهد. داعش همچنین با فساد در حکومتهای استبدادی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ادامه دخالتهای کشورهای فرانسه، بریتانیا و البته آمریکا مجدداً تقویت خواهد شد. عربستان درحالی که میلیاردها دلار برای جنایت در یمن هزینه می‌کند، فقر در این کشور درحال افزایش است و تعداد بیشتری از جوانان سعودی به جمعیت بیکاران این کشور اضافه می‌شوند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر پتانسیل اتحاد میان آمریکا و روسیه وجود دارد اما با توجه به اینکه در آمریکا زندگی می‌کنم تردیدهایی در این خصوص دارم. مسلماً این اتحاد منطقی است و به پایان جنگ داخلی در سوریه کمک خواهد کرد. روسیه تهدیدی برای آمریکا به شمار نمی‌آید. وضعیت در اوکراین نیز یک موضوع داخلی است. هرچند روسها اروپا را تهدید نمی‌کنند اما موضوع در رسانه‌های آمریکایی به‌شکل دیگری منعکس می‌شود و در رسانه‌های آمریکایی شاهد فضایی همانند دوران جنگ سرد هستیم.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه تحلیلگر آمریکایی: هجوم آمریکا به عراق در ۲۰۰۳ زمینه‌ساز شکل‌گیری داعش بود

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات