آموزش و انتقال آگاهی، مهمترین اقدام در جهت مبارزه با آفت مگس زیتون

آموزش و انتقال آگاهی، مهمترین اقدام در جهت مبارزه با آفت مگس زیتون
بازدید 92 زمان 2017/07/16 کد خبر 8862

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش خبرنگار پایداری ملی، فرماندار رودبار در همایش روز مزرعه با موضوع تبادل تجربیات و یافته …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش خبرنگار پایداری ملی، فرماندار رودبار در همایش روز مزرعه با موضوع تبادل تجربیات و یافته ها با محوریت آفت مگس میوه زیتون : تلاش کنیم با حداکثر بهره وری از حداقل امکانات این تهدید را به فرصت تبدیل نمائیم.

اسماعیل میرغضنفری افزود: آفت قرنطینه ای مگس میوه زیتون که در سال ۸۳ وارد کشور شده است و به باغات زیتون خسارت وارد می کند اکنون بومی شده است و قابل درمان نیست.

وی گفت: باید تلاش کنیم با همکاری و هم افزایی مسئولان، کارشناسان، باغداران، عرضه کنندگان و حتی مشتریان، حداکثر بهره وری را از حداقل امکانات داشته باشیم و تهدید آفت مگس میوه زیتون را به فرصت تبدیل نمائیم.

فرماندار با اشاره به توزیع کارتهای زرد و دیگر اقلام مبارزه با آفت مگس میوه زیتون و نیز ارائه آموزشها و برگزاری کلاسهای مرتبط خاطر نشان کرد اگر همکاریها منسجم و هماهنگ نباشد نمی توان این آفت را مدیریت کرد و خسارت را به حداقل رساند.

میرغضنفری با اشاره به نگرانی و دغدغه بحق مردم خاطر نشان کرد: محصول زیتون بخش عمده ای از زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است به گونه ای که اقتصاد و معیشتشان به زیتون و فرآورده های آن وابسته است.

وی با قدردانی از نگاه و توجه استاندار گیلان، پیگیریهای نماینده شهرستان رودبار، تلاشهای اداره کل پدافند غیر عامل استانداری، سازمان جهاد کشاورزی و کارشناسان و متولیان مبارزه با مگس میوه زیتون اظهار داشت: از آنجائیکه باغداران زیتون هرساله با این آفت دست به گریبانند باید ردیف قطعی اعتباری به آن اختصاص یابد.

نماینده رودبار در مجلس هم در این نشست گفت: زیتون اکنون صرفا” مختص رودبار نیست بطوریکه این محصول و فرآورده ها و محصولات جانبی آن شرایطی را فراهم نموده است که با اعتماد مردم به به بازار این شهرستان، زیتون و محصولات تولیدی کشور هم در آن عرضه می شود.

منوچهر جمالی با بیان اینکه در رودبار ۸۶۰۰ هکتار باغ زیتون داریم که ۱۵ تا ۱۸ هزار تن محصول از آن برداشت می شود یادآور شد: بیشترین و با کیفیت ترین زیتون و روغن زیتون را در رودبار داریم اما در کمیت باغات زیتون عقب هستیم و دیگر استانها در توسعه باغات زیتون پیشرفت کرده اند و در محصولات اصلاح شده به گونه ای کار می کنند که برداشت حداکثری زیتون و روغن زیتون را داشته باشند.

وی همچنین با اظهار این مطلب که ما نمی توانیم آفت مگس زیتون را از بین ببریم به عملکرد دنیا در مقابل آفت مگس زیتون اشاره کرد وگفت: آنها با انتخاب بهترین روش وکمترین آسیب این آفت را کنترل کرده اند.

وی مهمترین اقدام برای مبارزه با آفت مگس میوه خوار زیتون را آموزش و انتقال آگاهی به مردم و باغداران دانست و اگر آموزش ها درست منتقل شود اثر بخشی مناسب تر را شاهد خواهیم بود.

جمالی از تلاشهای سال گذشته متولیان قدردانی کرد و افزود: اگر حساسیت موجود در شهرستان تؤام با حساسیتهای استاندار و فرماندار به کشور منتقل گردد نتیجه مطلوب را می توانیم شاهد باشیم.

مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و مدیران و کارشناسان و باغداران زیتون هم در این همایش شرکت داشتند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه آموزش و انتقال آگاهی، مهمترین اقدام در جهت مبارزه با آفت مگس زیتون

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات