وبا فقط یکی از بحران‌هایی است که مردم یمن با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند

وبا فقط یکی از بحران‌هایی است که مردم یمن با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند
بازدید 510 زمان 2017/07/17 کد خبر 8936

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش گروه بین‌الملل پایداری ملی، گزارش سازمان بهداشت جهانی حاکی است که طی سه روز گذشته …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش گروه بین‌الملل پایداری ملی، گزارش سازمان بهداشت جهانی حاکی است که طی سه روز گذشته ۱۱ نفر در یمن بر اثر ابتلا به وبا درگذشتند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین در گزارش خود افزوده است: شمار مبتلایان به وبا در ۱۱ استان یمن به ۳۳۸ هزار و ۹۶۹ نفر رسیده است.

سازمان بهداشت جهانی پیش‌تر در گزارش خود در خصوص شیوع وبا در یمن اعلام کرده بود که مردم یمن از آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند و این مسئله باعث شیوع موج جدید وبا در این کشور شده است.

اکنون وبا در ۲۱ استان از ۲۳ استان یمن شیوع پیدا کرده است.

کشور یمن با جمعیتی بالغ بر ۲۷ میلیون نفر بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۵ پیش از بروز درگیری‌های دوساله این کشور ۹۰ درصد از مایحتاج روزانه خود را از طریق واردات تأمین می‌کرد.

با شروع درگیری‌های داخلی که با حمایت رژیم عربستان سعودی از رئیس جمهوری مستعفی یمن آغاز شد علاوه بر آوارگی و بی‌خانمانی صدها هزار نفر از مردم این کشور نزدیک به ۸۰ در صد از زیرساخت‌های این کشور ویران شده است. بر اساس آمارهای موجود شمار قربانیان این درگیری‌ها عمدتاً بر اثر حملات هوایی ائتلاف عربی ــ آمریکایی از مرز ۱۰ هزار نفر گذشته است.

“ابتسام المتوکل” رئیس جبهه فرهنگی مقابله با تجاوز در مصاحبه با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم درباره بحران شیوع بیماری وبا در این کشور جنگزده صحبت کرد.

جامعه بین‌الملل تنها نظاره‌گر اوضاع بحرانی یمن است

المتوکل در این مصاحبه گفت: اوضاع انسانی در یمن اوضاعی بحرانی و تأسف‌آور بوده و اوضاعی است که تمام جامعه بین‌الملل و سازمان‌های حقوق بشری در به‌وجود آمدن این شرایط نقش دارند چون آنها در قبال محاصره و کشتار یمنی‌ها و رو به وخامت رفتن شرایط اقتصادی و بهداشتی سکوت پیشه کردند و آنها کشتار کودکان در یمن را نادیده گرفتند. وبا تنها یکی از بحران‌هایی است که شهروند یمنی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند و جامعه بین‌الملل تنها به نظاره این ملت مظلوم نشسته است و دستانش هر روز بیش از گذشته به خون بیگناهان آلوده می‌شود. فقط عربستان نیست که در کشتار ملت یمن دست دارد بلکه گروه‌های متعدد بین‌المللی در این کشتارها دست دارند که مهمترین آنها سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی است.

سازمان‌های بین‌المللی شریک عربستان در جنایت‌هایش در یمن هستند

رئیس جبهه فرهنگی مقابله با تجاوز یمن در ادامه این مصاحبه درباره ممانعت عربستان از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن گفت: واکنش جامعه بین‌الملل به جنایات عربستان در یمن جالب است و به‌جای اینکه این کشور به‌عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر معرفی شود، این کشور به‌عنوان یکی از کشورهای عضو در شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب می‌شود این در حالی است که عربستان یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در جهان به شمار می‌آید و از این سکوت سازمان‌های بین‌المللی در قبال جنایت‌های عربستان چیزی جز این نمی‌توان برداشت کرد که آنها نیز با سعودی‌ها در این جنایت‌ها شریک بوده و عربستان آنها را خریده است.

مبارزان یمنی همچنان ثابت و استوار باقی مانده‌اند

ابتسام المتوکل درباره آخرین تحولات یمن در عرصه‌های جنگ و سیاسی گفت: در عرصه جنگ باید خدا را شکر کنیم که مبارزان یمنی همچنان ثابت و استوار باقی مانده‌اند و با وجود آنکه مبارزان تجهیزات اندکی دارند اما برای سومین سال است که در برابر مزدورانی که عربستان جمع‌آوری کرده ایستادگی کرده‌اند. در عرصه سیاسی نیز باید گفت که ناامیدی بزرگی وجود دارد و هیچ‌گونه تحول و پیشرفتی در این زمینه وجود ندارد و گویا سازمان‌های بین‌المللی سال اول و دوم و سوم را به سعودی‌ها دادند تا بتواند توطئه‌های خود در یمن را پیاده کند اما این طرح‌ها هیچ‌کدام موفق نشده‌اند. ما شاهد هیچ‌گونه تحرک دیپلماتیکی که باعث کاهش درد و رنج مردم یمن شود، نیستیم.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه وبا فقط یکی از بحران‌هایی است که مردم یمن با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات