بلومبرگ: عربستان حق ایران برای تولید حداکثری نفت را می‎پذیرد

بلومبرگ: عربستان حق ایران برای تولید حداکثری نفت را می‎پذیرد
بازدید 609 زمان 2016/09/29 کد خبر 927

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، عربستان از آمادگی خود برای پذیرش مستثنی شدن ایران از …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، عربستان از آمادگی خود برای پذیرش مستثنی شدن ایران از برنامه محدودیت تولید نفت خبر داد که این مساله امیدواری‎ها را به دستیابی اوپک به توافق برای تثبیت بازار، افزایش داد.
با این وجود، همچنان احتمال دستیابی به توافق در نشست مشورتی دیروز (چهارشنبه) اندک است.
«خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان در حاشیه اجلاس مجمع بین‎المللی انرژی در الجزایر، موضعی منعطف‎تر نسبت به گذشته اتخاذ کرده و گفته است ایران، لیبی و نیجریه باید بتوانند با حداکثر ظرفیت معقول خود تولید کنند.
وی پس از دیدار دوجانبه با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران که به وساطت روسیه برگزار شده بود، گفت: شکاف میان کشورهای عضو اوپک درباره سطح مطلوب برای تثبیت عرضه نفت، کمتر می‎شود؛ دیدگاه‎ها در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند.
وزیر انرژی عربستان با تأیید دیدگاه زنگنه درباره اینکه برنامه ‎ای برای امضای توافق در نشست مشورتی اوپک در الجزیره وجود ندارد، اعلام کرد نشست امروز فقط برای همفکری است و توافقی از آن به دست نمی‎آید.
الفالح با اذعان به تحمیل برخی محدودیت‎ها به تولید نفت در ایران در سال‎های اخیر، خواسته‎های پیشین عربستان درباره تثبیت تولید نفت ایران در سطح کنونی را تکرار کرد.
در حاشیه پانزدهمین نشست مجمع بین‎المللی انرژی که از روزهای ٢٦ تا ٢٨ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهر) در الجزایر در حال برگزاری است، قرار شده اعضای اوپک گردهم جمع شوند تا طرح فریز نفتی (تثبیت تولید نفت) را بررسی کنند.
در صورت موافقت تولیدکنندگان نفت، قرار است با هدف ایجاد ثبات در بازار و جلوگیری از عرضه نفت مازاد، میزان تولید در سال ۲۰۱۶ و نیمه نخست سال ۲۰۱۷ ثابت باقی بماند.
منبع: ایرنا


خبر های مشابه بلومبرگ: عربستان حق ایران برای تولید حداکثری نفت را می‎پذیرد

احتمال توافق ایران-عربستان بر سر «فریز نفتی» قوت گرفت

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل ، به فاصله یک هفته تا آغاز نشست غیر رسمی اوپک به میزبانی «الجزیره»، از راهروهای …

آخرین اخبار و مقالات