ژاپن، صدرنشین «ضریب نفوذ» اینترنت در آسیا

ژاپن، صدرنشین «ضریب نفوذ» اینترنت در آسیا
بازدید 119 زمان 2017/08/01 کد خبر 9317

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، طبق مطالعه و تحقیقات مؤسسه پژوهشی eMarketer همچنین پیش‌بینی می‌شود که ضریب نفوذ …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، طبق مطالعه و تحقیقات مؤسسه پژوهشی eMarketer همچنین پیش‌بینی می‌شود که ضریب نفوذ اینترنت در جهان رقم بسیار مناسبی خواهد شد و   تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی، بسیاری از کاربران از طریق رایانه خانگی، موبایل و… به اینترنت دسترسی خواهند داشت اما با توجه به اینکه امروزه یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها میزان ضریب نفوذ اینترنت یا به بیان دیگر نسبت میزان تعداد کاربرانی که از اینترنت استفاده می‌کنند به کل جمعیت آن منطقه است، چه کشورهایی از نظر این شاخصه نسبت به دیگر کشورها برتری دارند؟

ضریب نفوذ اینترنت در قاره آسیا

آخرین مطالعات مؤسسه پژوهشی eMarketer درباره مناطق مختلف نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ ضریب نفوذ اینترنت در آسیا ۴۵٫۲درصد است که بیشتر آن نیز به پذیرش اینترنت و رشد بویژه در آسیا- اقیانوسیه بازمی گردد، جایی که تعداد کاربران جدید اینترنت در هندوستان و اندونزی به تنهایی در سال ۲۰۱۷ به ترتیب ۱۵٫۲درصد و ۱۰٫۶درصد است. درحالی که چین در سال ۲۰۱۷ از نظر تعداد کاربران جدید اینترنت رشدی کمتر داشته و احتمالاً همچنان این رکود رشد ادامه خواهد داشت، چرا که بازار این کشور بشدت اشباع شده است ولی این مؤسسه پژوهشی پیش‌بینی می‌کند که با جذب کاربران مسن‌تر برای آنلاین شدن در شهرهای بزرگ و کوچک چین، ممکن است ضریب نفوذ اینترنت این کشور در آینده بالاتر برود و تا سال ۲۰۲۱، دوسوم جمعیت این کشور کاربر اینترنت شوند.

این مؤسسه پژوهشی، کشورهای قاره آسیا را نیز به تفکیک مورد بررسی قرار داده و ضریب نفوذ اینترنت را برای همه آنها مشخص کرده که ما در اینجا تنها به چند مورد اشاره می‌کنیم. طبق تحقیقات این مؤسسه، در سال ۲۰۱۷ میلادی ضریب نفوذ اینترنت در ژاپن به ۹۱٫۳ درصد می‌رسد درحالی که این رقم برای کره جنوبی ۸۹٫۴درصد، برای تایوان ۸۴درصد و برای سنگاپور۸۱٫۲درصد خواهد بود. همچنین طبق این مطالعات در هنگ کنگ ضریب نفوذ اینترنت معادل ۷۷٫۷درصد دیده می‌شود و ارمنستان با ۷۰٫۱درصد، مالزی با ۶۷٫۷ درصد، تایلند با ۶۰ درصد از نظر این شاخصه، در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. میزان ضریب نفوذ اینترنت طی سال ۲۰۱۷ در چین نیز ۵۲٫۷ درصد، در فیلیپین ۵۲درصد، در ویتنام ۵۱٫۴درصد و در اندونزی ۵۰٫۴درصد عنوان شده است.

در این گزارش، ۶ بازار بزرگ اینترنت آسیا از نظر شاخص‌های دیگر همچون میزان کاربران اینترنت، تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی و کاربران تلفن هوشمند و… هم مورد بررسی قرار گرفته‌اند و نتیجه نشان داده است که در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، بیشتر بخش‌های مرتبط با تکنولوژی، رشدی دو رقمی را نسبت به ژانویه ۲۰۱۶ تجربه کرده‌اند. 

به‌عنوان مثال اندونزی با جمعیت حدود ۲۶۲میلیونی، ۱۳۲میلیون کاربر اینترنت دارد و تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی آن به ۱۰۶میلیون نفر و تعداد کاربران شبکه‌های پیام رسان موبایلی به ۹۲میلیون نفر می‌رسد. طبق این گزارش، درمالزی هم با جمعیتی حدود ۴۰ میلیون نفر، تعداد کاربران اینترنت به ۲۲میلیون نفر می‌رسد در حالی که در این کشور تعداد کاربران شبکه اجتماعی به ۲۲میلیون نفر رسیده است. 

در این گزارش همچنین آمده است که سنگاپور با جمعیت حدود ۶میلیون نفر حدود ۵میلیون کاربر اینترنت را در دل خود جای داده است و تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی هم کمتر از ۵میلیون نفر هستند. در فیلیپین نیز با جمعیت حدود ۱۰۳میلیون نفر حدود ۶۰میلیون کاربراینترنت حضور دارند و تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی به ۶۰میلیون نفر می‌رسد در حالی که تعداد کاربران شبکه‌های پیام رسان موبایلی نیز ۵۴میلیون نفر است. همچنین طبق این پژوهش، در ویتنام با جمعیت حدود ۱۰۰ میلیون نفر، تعداد کاربران اینترنت به حدود ۵۰میلیون نفر می‌رسد و ۴۶میلیون نفر نیز کاربر شبکه‌های اجتماعی هستند.

گفتنی است که این رشد به دلیل توسعه زیرساخت‌های تکنولوژیکی حاصل شده که از اینترنت و اتصال تلفن همراه حمایت می‌کند. انتظار می‌رود این رشد همچنان در سال‌های آینده بویژه در بخش تجارت الکترونیک آسیای جنوب شرقی ادامه داشته باشد.

 وضعیت اینترنت در آفریقا

حالا دیگر دسترسی به اینترنت سریع در جهان به‌عنوان حقوق بشر شناخته می‌شود، چرا که می‌تواند ظرفیتی بزرگ برای آموزش و آزادی بیان باشد ولی مردم آفریقا با مشکلات زیادی در زمینه ضریب نفوذ اینترنت مواجه هستند. بهای اینترنت و سرعت و قطعی آن، حقوق و درآمد پایین مردم، موانع موجود بر سر راه تحصیلات و آموزش و… هریک می‌تواند بر بالا رفتن ضریب نفوذ اینترنت در این کشور تأثیرگذار باشد. این چالش‌ها باعث شده تا تعداد کاربران اینترنت در این قاره، ۹٫۱درصد از کل کاربران جهان باشد و به بیان دیگر در این قاره تعداد کاربران اینترنت نسبت به تعداد کاربران، رقم مناسبی نیست. از جمعیت حدود یک میلیارد و ۲۴۶میلیون و ۵۰۰هزار نفری این قاره، تنها حدود ۳۳۵میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کاربر اینترنت هستند که نشان از ضریب نفوذ حدود ۲۹درصدی اینترنت در این کشور است.

مؤسسه پژوهشی eMarketer هفت کشور دارای بیشترین ضریب نفوذ اینترنت در قاره آفریقا را نیز مشخص کرده و در گزارش خود آورده است: نیجریه بالاترین تعداد کاربر اینترنت و به تبع آن بیشترین ضریب نفوذ اینترنت را در آفریقا داراست. کشوری با جمعیت حدود ۱۹۲میلیون نفر که ضریب نفوذ اینترنت در آن به ۴۷٫۹درصد می‌رسد چون حدود ۹۱میلیون و ۸۰۰هزارکاربر به اینترنت دسترسی دارند. این کشور ۲۷٫۴درصد از کل مصرف اینترنت این قاره را دارد.

طبق این گزارش، مصر دومین کشور آفریقایی از نظر بالا بودن ضریب نفوذ تلفن همراه محسوب می‌شود. این کشور با جمعیت حدود ۹۵میلیون و ۲۰۰هزار نفر حدود ۳۴میلیون و ۸۰۰هزار کاربر اینترنت دارد و ضریب نفوذ اینترنت در آن به ۳۶٫۵درصد می‌رسد. گفتنی است که مصر ۱۰٫۴درصد اینترنت کل قاره آفریقا را مصرف می‌کند.

سومین کشور دارای ضریب نفوذ بالای اینترنت در آفریقا نیز کنیاست که با جمعیت حدود ۴۸میلیون و ۵۰۰میلیون نفرحدود ۳۲میلیون کاربر دارد. ضریب نفوذ اینترنت در مصر ۶۶درصد است و این کشور ۹٫۵درصد از کل اینترنت قاره آفریقا را مورد استفاده قرار می‌دهد. آفریقای جنوبی نیز با حدود ۵۵میلیون و ۵۰۰هزار نفر جمعیت حدود ۲۸میلیون و ۵۰۰ کاربر اینترنت دارد و ضریب نفوذ اینترنت در آن به ۵۱٫۶درصد می‌رسد. آفریقای جنوبی به‌عنوان چهارمین کشور حدود ۸٫۵درصد از کل مصرف اینترنت قاره آفریقا را دارد.

پنجمین کشور آفریقا از نظر بالا بودن ضریب نفوذ اینترنت نیز مراکش با جمعیت حدود ۳۵میلیون نفر است که ضریب نفوذ اینترنت در آن، ۵۷٫۳درصد است به بیان دیگر حدود ۲۰میلیون نفر از جمعیت این کشور کاربر اینترنت هستند و ۴٫۵درصد از کل استفاده اینترنت این قاره را در اختیار دارند.

الجزایر نیز با جمعیت حدود ۴۲میلیون نفر۱۵میلیون کاربر اینترنت دارد و با ضریب نفوذ اینترنت ۳۶٫۵درصدی، ششمین کشور آفریقا از نظر ضریب نفوذ اینترنت محسوب می‌شود و کاربران آن ۴٫۵درصد از کل استفاده اینترنت آفریقا را دارد. در قاره آفریقا اوگاندا نیز با جمعیت حدود۴۲میلیون نفر(بیشتر از الجزایر) و حدود ۱۲میلیون کاربر اینترنت، ضریب نفوذ اینترنت ۲۸٫۶درصدی دارد و به‌عنوان هفتمین کشور قاره آفریقا در استفاده از اینترنت، ۳٫۶درصد از کل استفاده اینترنت این قاره را دارد.

اینترنت در اروپا و امریکا

طبق گزارش مؤسسه پژوهشی eMarketer، ضریب نفوذ اینترنت در قاره اروپا نیز ۷۷٫۴درصد است ولی به این معنا نیست که همه نقاط اروپا به طور یکسان تعداد کاربر بالای اینترنت دارند. به‌عنوان مثال در حالی که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۷ حدود ۷۶٫۵درصد یعنی سه چهارم جمعیت این منطقه از اینترنت بهره‌مند خواهند بود ولی گفته می‌شود که رشد تعداد کاربران جدید اینترنت در اروپای غربی کند است که این موضوع نشان می‌دهد نواحی شهری این منطقه کاملاً دیگر اشباع شده و همه به اینترنت دسترسی دارند. مطالعات این مؤسسه پژوهشی همچنین نشان می‌دهد در حالی که متوسط و میانگین ضریب نفوذ اینترنت در جهان حدود ۵۰درصد است، این ضریب نفوذ اینترنت در امریکای شمالی به ۸۸٫۱درصد، در خاورمیانه به ۵۶٫۷ درصد، در امریکای لاتین و کارائیب به ۵۹٫۶درصد و در استرالیا و اقیانوسیه به ۶۸٫۱درصد می‌رسد.

در پایان این گزارش آمده است که با توجه به تلاش غول‌های دنیای فناوری از جمله فیس بوک برای رساندن اینترنت به مناطق صعب العبور و روستاهای دورافتاده، انتظار می‌رود روز به روز بر ضریب نفوذ اینترنت در جهان افزوده شود و روزی برسد که هیچ کاربری از دسترسی به اینترنت محروم نباشد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه ژاپن، صدرنشین «ضریب نفوذ» اینترنت در آسیا

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات