تهدیدات مقامات آمریکایی مغایر بند ۲۸ توافق است

تهدیدات مقامات آمریکایی مغایر بند ۲۸ توافق است
بازدید 88 زمان 2017/08/20 کد خبر 9801

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، غلامعلی خوشرو در پاسخ به بیانیه ۱۵ اوت نیکی هیلی نماینده آمریکا در …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، غلامعلی خوشرو در پاسخ به بیانیه ۱۵ اوت نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل افزود: سفیر آمریکا به جای تحریف اظهارات رئیس جمهوری ایران، باید به درس های تاریخ توجه کند و به برخی مقامات ارشد دولت آمریکا مشورت دهد که از تکرار اشتباهات گذشته اجتناب ورزند.

وی اضافه کرد: ادامه این لفاظی ها و اتهامات بی اساس ضد ایران، تازه ترین نمونه از اظهارات تحریک کننده، تهدیدات آشکار و اقدامات غیر مسئولانه برخی مقامات ارشد دولت آمریکا در بدنام سازی ایران است و تضعیف برجام، مغایر با تعهدات آمریکا طبق بند ۲۸ از توافق هسته ای است.

سفیر و نماینده دائمی ایران در سازمان ملل با تاکید بر این که باید از تاریخ درس گرفته شود، ادامه داد: مقامات آمریکایی باید از اشتباهات گذشته خود اجتناب کنند.خوشرو تصریح کرد: کسانیکه قصد بازگشت به زبان تحریم و تهدید را دارند، زندانی اوهام گذشته خود هستند و با هراس افکنی و دشمن تراشی فقط خود را از منافع صلح محروم می کنند.

وی یادآور شده است: اشتباهات و مداخله های نظامی آمریکا در خاورمیانه طی دو دهه اخیر، منطقه را بی ثبات کرده و به افراط گرایی خشن، تروریسم و تنش دامن زده است.نماینده دائمی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: مواضع افراطی و تندروانه اتخاذ شده توسط برخی مقامات ارشد دولت آمریکا بر ضد ایران می تواند بی ثباتی در منطقه را تشدید کند.

خوشرو افزود: ایران به عنوان نیرویی ثبات ساز در منطقه، مسئولانه در حال تلاش برای ریشه کنی تروریسم در سوریه و عراق بوده و همچنان مصمم به دستیابی به خاورمیانه ای با ثبات، صلح آمیز، پیشرفته، موفق و عاری از سلاح های کشتار جمعی است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل در بیانیه خود بر تعهد جمهوری اسلامی ایران در همکاری با کشورهای منطقه به منظور رسیدگی به مشکلات موجود منطقه ای تاکید کرد.
 
شایان ذکر است نیکی هیلی روز سه شنبه ۱۵ اوت، تحریم های جدید ایالات متحده را با توافق هسته ای ایران مرتبط ندانست و مدعی شد، ایران باید مسئول ‘راه اندازی موشک های خود، حمایت از تروریسم، بی توجهی به حقوق بشر و نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل باشد.’

هیلی با تاکید بر این که معاهده هسته ای نباید بیش از حد بزرگ شود، اضافه کرد: ایران نمی تواند با استفاده از معاهده هسته ای، جهان را گروگان نگهدارد.

منابع خبری اظهارات هیلی را واکنش به سخنان روز سه شنبه حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جلسه معرفی وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی دانستند که گفت: بهانه‌جویی‌ها و عهدشکنی‌های دولت جدید آمریکا را توفیق ایران در انجام تعهدات و احقاق حقوق خود و شکست آنها در زیاده‌خواهی‌ها ذکر کرد و ادامه داد: ایران به تعهدات خود پای‌بند است و هر تخلفی را از جانب دیگران به جد پیگیری خواهد کرد و به تناسب پاسخ خواهد گفت.

روحانی افزود: آنها که تلاش می کنند دوباره به زبان تحریم و تهدید باز گردند، زندانی اوهام گذشته خود هستند و با دشمن تراشی و هراس افکنی، خود را از مزایای صلح محروم می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که ماه‌ها از پاره کردن برجام سخن ‌می گفتند، به تازگی به توصیه برخی مشاوران خود که چنین اقدامی را باعث انزوای آمریکا در صحنه جهانی می‌دانند، ایران را به نقض روح برجام متهم می‌کنند. این در حالی است که هفت گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرای کامل برجام توسط ایران را تأیید کرده است.

رئیس جمهوری تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ پرافتخار خود به همه تعهدات بین‌المللی پایبند بوده و خواهد بود؛ ولی با پشتوانه حمایت و استقامت مردم بزرگ ایران در برابر بدعهدی‌ها با اعتماد به نفس و هوشمندی از حقوق ملت ایران پاسداری می‌کند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه تهدیدات مقامات آمریکایی مغایر بند ۲۸ توافق است

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات