واشنگتن پست: بدون اثبات عدم پایبندی ایران، متحدان آمریکا از نابودی توافق هسته‌ای حمایت نمی‌کنند

واشنگتن پست: بدون اثبات عدم پایبندی ایران، متحدان آمریکا از نابودی توافق هسته‌ای حمایت نمی‌کنند
بازدید 128 زمان 2017/08/21 کد خبر 9855

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، دونالد ترامپ، ر ییس‌جمهور آمریکا که همواره از …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، دونالد ترامپ، ر ییس‌جمهور آمریکا که همواره از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ انتقاد کرده، به تازگی گفته است که قصد دارد راهی برای اعلام عدم پایبندی ایران به توافق در ماه اکتبر بیابد اما وی چگونه می‌تواند به چنین نتیجه‌ای دست یابد وقتی تحلیلگران جامعه اطلاعاتی چیز دیگری می‌گویند. طبق گزارشات بازرسان بین‌المللی و جامعه اطلاعاتی آمریکا ، ایران به طور کامل به تعهدات خود در این توافق عمل کرده است. این در حالی است که آقای ترامپ به نشریه فارین پالسی گفته بود که گروهی از مشاوران سیاسی‌اش را، شامل استیو بنون که اکنون اخراج شده است، مسئول یافتن راهی برای این کار کرده است.

بدون اثبات عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، متحدان اروپایی آمریکا از جمله اتحادیه اروپا به علاوه چین و روسیه به طور قطع از نابود کردن توافق یا وضع مجدد تحریم‌های ایران حمایت نخواهند کرد.

ایران نیز در صورت اعلام عدم پایبندی غنی سازی اورانیوم خود را از سر خواهد گرفت حتی اگر آقای ترامپ تحریم‌های آمریکا را دوباره وضع نکند. در چنین شرایطی آیا آمریکا می‌تواند ایران را تهدید به اقدام نظامی کند، در حالیکه تهدید می‌کند علیه کره شمالی از زور استفاده خواهد کرد.

به  نوشته این روزنامه آمریکایی، اصلی ترین ضعف توافق هسته‌ای  موقت بودن آن است.

اغلب شروط آن طی هشت تا ۱۳ سال آینده منقضی می‌شوند و ایران اجازه می‌یابد مواد هسته‌ای را بدون محدودیت ذخیره کند. بنابراین، به نظر می‌آید که چالش پیش روی یک دولت مغفول در آمریکا طولانی‌تر کردن این محدودیت‌ها باشد، چیزی که متحدان آمریکا نیز ممکن است در آن همکاری کنند، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که از اقدام احمقانه آمریکا که می‌تواند بهانه دست ایران بدهد، حمایت شود.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه واشنگتن پست: بدون اثبات عدم پایبندی ایران، متحدان آمریکا از نابودی توافق هسته‌ای حمایت نمی‌کنند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات