طرح جامع پدافند غیرعامل برای تمامی شهرستان های استان گیلان در حال تهیه است و در این مسیر، نیازمند همکاری دستگاه های اجرایی هستیم

طرح جامع پدافند غیرعامل برای تمامی شهرستان های استان گیلان در حال تهیه است و در این مسیر، نیازمند همکاری دستگاه های اجرایی هستیم
بازدید 128 زمان 2017/08/23 کد خبر 9903

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش خبرنگار پایداری ملی، سید محمد احمدی در جلسه پدافند غیرعامل شهرستان لاهیجان، اظهار داشت: واژه …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش خبرنگار پایداری ملی، سید محمد احمدی در جلسه پدافند غیرعامل شهرستان لاهیجان، اظهار داشت: واژه پدافند غیر عامل چند سالی است که وارد ادبیات مدیریت ما شده است و مورد تاکید مقام معظم رهبری می باشد و ایشان روی این موضوع تاکید بسیاری دارند.

وی افزود: شاید بسیاری از افراد واژه پدافند غیر عامل را نزدیک به واژه بحران ببینند، اما در بحث اقدام تفاوت های بسیار مهمی در بحران و پدافند غیر عامل وجود دارد که شاید در دوران مدیریتی خود در شرایط آن قرار نگرفته ایم.

فرماندار لاهیجان با اشاره به ضرورت پدافند غیر عامل، گفت: پدافند غیر عامل و مدیریت بحران ها در جامعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، طرح جامع پدافند غیر عامل بنا به ویژگی های هر شهرستان با تلاش های فراوانی آماده و نوشته شده است و در آن وظایف همه دستگاه های شهرستان در مبحث پدافند غیرعامل مشخص شده است.

احمدی عنوان کرد: این طرح طرح بسیار مفصل و مهمی است که تراکم جمعیت شهرستان، محل استقرار دستگاه های مهم و امدادی، مکان ها و تاسیسات و زیر ساخت های حساس و بسیاری از موارد دیگر را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه در پدافند غیرعامل معمولا اقدامات ما در زمان صلح است، گفت: مقام معظم رهبری پدافند غیر عامل را همچون مصونیت سازی بدن انسان دانسته اند و فرموده اند که پدافند غیرعامل ما را از درون مصون می‌کند. معنایش این است که ولو دشمن تهاجمی هم بکند و زحمتی هم بکشد و ضرب و زوری هم بزند، اثری نخواهد کرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان لاهیجان خاطرنشان کرد: در پدافند غیرعامل یکی از مهمترین اقدامات اولیه این است که شائبه ها را از بین ببریم، باید از مبانی ابتدایی خروج کرده و وارد فاز عملیاتی شویم، همانطوری که فرهنگ و اقتصاد خود را مقاوم می کنیم می بایست محیط و سرزمین خود را نیز مقاوم کنیم، باید تلاش بیشتری دراین زمینه داشته باشیم.

احمدی تصریح کرد: شهرستان لاهیجان و تمامی دستگاه ها این آمادگی را دارند در بحث پدافند غیرعامل نیز همکاری های لازم را داشته باشند و بار ها نیز در همه زمینه ها این را ثابت کرده اند، بنده نیز تا زمانی که در شهرستان لاهیجان باشم تماس سعی و تلاش خود را برای توسعه و پیشرفت روز افزون این شهرستان به کار خواهم گرفت.

امیر مرادی  مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری در این جلسه، وظیفه اصلی پدافند غیرعامل را تهیه طرح جامع مجزا بمنظور حفاظت از منابع حیاتی کشور برای تمامی ۱۶ شهرستان گیلان ذکر کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به شرح خدمات سازمان پدافند غیر عامل کشور ، تاکید وزارت کشور و استاندار گیلان به عنوان رئیس شورای پدافند غیرعامل در استان ، مهمترین وظیفه پدافند غیر عامل تهیه طرح جامع برای شهرستان هاست که در این زمینه ابتدا با دانشگاه گیلان قراردادی منعقد و در شهرستان هم کارگروه هایی ویژه به ریاست فرمانداران برای تکمیل این طرح پیش بینی شده است .

وی خاطرنشان کرد: پدافند غیر عامل گیلان با توجه به داده هایی که در شهرستان وجود دارد ، با نگاه آینده نگری ، پیش بینی جمعیت آینده و زیرساخت هایی که منابع حیاتی هر شهرستان را تشکیل می دهند طرح ها و پروژه ها در این زمینه را تکمیل و پیگیری می کند و نقاط ضعف و قوت این شهرستان ها را در اختیار مسئولان قرار می دهد.

مدیرکل پدافند غیرعامل گیلان بیان داشت:پدافند غیرعامل یک دانش بین رشته ای است و انتظار از دانشگاه هایی که دانشجو تربیت می کنند، این است که در طرح های تحقیقاتی و پروژه های مهم پژوهشی به دستگاه های آسیب پذیر کمک و طرح های تحقیقاتی را در هر شهرستان کاربردی کنند .

مرادی با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل در حوزه های امنیتی ، سایبری و انرژی مردم محور است افزود: تمام کارهایی که در حوزه پدافند غیر عامل تعریف شده ، به نجات و امنیت مردم بر می گردد و می توان بسیاری از طرح ها را به مردم واگذار کرد.

وی یکی از کارهای عملی پدافند غیرعامل گیلان را اقدام در جمع آوری سنبل آبی در حوزه تالاب عینک رشت عنوان کرد و گفت: یکی از کارهای مهم که باید در حوزه پدافند غیرعامل توجه شود ،امنیت غذایی در بخش کشاورزی است که با توجه به وسعت لاهیجان شاخص های خوبی با تکیه بر دانش محوری وجود دارد و می تواند در این بخش برای رفع بیکاری و کاهش آسیب ها کمک کند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه طرح جامع پدافند غیرعامل برای تمامی شهرستان های استان گیلان در حال تهیه است و در این مسیر، نیازمند همکاری دستگاه های اجرایی هستیم

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات