سند عملیاتی مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی تدوین شود

سند عملیاتی مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی تدوین شود
بازدید 99 زمان 2017/08/25 کد خبر 9941

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، مجید عسگری ظهر امروز در جلسه قرارگاه پدافند زیستی با اشاره به تجمع …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، مجید عسگری ظهر امروز در جلسه قرارگاه پدافند زیستی با اشاره به تجمع پشه‌ها در مناطق روستایی حاشیه تالاب میقان اظهار داشت: تجمع این پشه‌ها مشکلاتی را برای مردم این مناطق ایجاد کرده و زندگی در برخی از این روستاها نظیر مبارک‌آباد و شهرجرد را با اختلال روبه‌رو کرده است که این موضوع نه تنها زندگی انسان‌ها بلکه زندگی دام‌های این منطقه را هم تحت تاثیر قرار داده است.
وی افزود: بنابراین انجام اقداماتی هدفمند به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت ضروری است تا بتوان منشا اصلی این معضل را پیدا کرد و در راستای برطرف کردن آن گام برداشت.
مدیرعامل پدافند غیرعامل استان مرکزی تصریح کرد: برطرف کردن این معضل نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌های متولی در این زمینه و پای کار آمدن آنها است، نکته مورد نیاز دیگر تهیه گزارشی کارشناسی شده، جامع و گویا توسط محیط زیست و آب و فاضلاب برای ارائه به مقام ارشد استان است تا در این زمینه تصمیم لازم را اتخاذ کند.
عسگری بیان کرد: همچنین انجام اقدامات مقابله‌ای در قالب تصمیمات کوتاه مدت با توجه به شرایط مردم آن منطقه ضروری بوده و باید دستگاه‌های متولی در این زمینه تلاش لازم را داشته باشند.
وی ادامه داد: از آنجایی که امنیت و سلامت مردم  دارای اولویت است، بنابراین در این موارد هیچ تعارفی نداریم و عمل به وظایف و تکالیف سازمانی، انجام اقدامات به‌هنگام و مداخله‌ای، فرهنگ‌سازی و تقویت حساسیت‌ها در زمینه تقویت امور پیشگیرانه، از موارد مهمی هستند که باید توسط دستگاه‌ها مورد توجه قرار گیرند.
مدیرعامل پدافند غیرعامل استان مرکزی عنوان کرد: با توجه به پیش رو بودن اعیاد قربان و غدیر دستگاه های متولی در زمینه اجرا و تبلیغات باید فعالیت خود را در راستای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به منظور پیشگیری از انتقال برخی از بیماری‌های مشترک را شروع کنند.
عسگری اضافه کرد: ذبح خانگی رفتار پرخطری برای سلامت انسان بوده و هشدارها و توصیه‌های لازم در این زمینه باید توسط  رسانه‌ها و نهادهای متولی به اطلاع مردم برسد تا از خطرات انتقال برخی بیماری‌ها به ویژه تب کریمه کنگو مطلع شوند و هدایتگری لازم برای ذبح دام در کشتارگاه انجام شود و مردم باید نکات لازم برای داشتن ایمنی و بهداشت در تهیه و مصرف گوشت را بدانند.
 وی با اشاره به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی گفت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که از بیماری‌های مشترک انسان و حیوان است سال گذشته به عنوان یک تهدید زیستی در استان پدیدار شد و خسارت بسیاری را هم به همراه داشت بنابراین امسال باید با دقت و هوشیاری کافی در این زمینه مراقب بود تا از مخاطرات آن پیشگیری شده و عوارض ناشی از آن را به حداقل ممکن برسانیم.
مدیرعامل پدافند غیرعامل استان مرکزی خاطرنشان کرد: از جمله وظایف ضروری دستگاه‌های اجرایی تدوین سند عملیاتی مقابله با آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان است و لازم است که اداره کل حفاظت محیط زیست استان در این زمینه ارزیابی انجام دهد و نیازها را گردآوری و به قرارگاه زیستی ارائه کند تا پایان شهریورماه یک مانور آمادگی در این حوزه در محدوده تالاب میقان اراک انجام شود.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه سند عملیاتی مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی تدوین شود

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات